magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Policajné správy z 20.03.2011
@ Aktuálne -> Polícia      Mar 21 2011 - 11:00 GMT

Dvaja tínedžeri z Jasova sa vlámali do domu

Policajti Obvodného oddelenia PZ Jasov vypátrali a z prečinu krádeže v súbehu s prečinom porušovania domovej slobody spáchaných formou spolupáchateľstva obvinil 16-ročného Mária a rovnako starého Martina z Jasova, ktorí sa 11. marca tohto roku vlámali do rodinného domu v obci Jasov (okr. Košice-okolie), odkiaľ ukradli koberec, vodovodnú batériu, porcelánové hodiny, panel autorádia, päť mobilných telefónov, nabíjačky k telefónom, gitaru, finančnú hotovosť 50,-€ a 70,- českých korún. Majiteľovi krádežou vznikla škoda takmer 480,-€. Obvinený Mário bol umiestnený v cele policajného zaistenia s návrhom na jeho väzobné stíhanie. Obvineným ako mladistvým hrozí trest odňatia slobody až na jeden rok.

 

Rozbil okná na novinovom stánku a predajni

Policajti Obvodného oddelenia PZ Moldava nad Bodvou z prečinu krádeže v štádiu pokusu  v súbehu s prečinom poškodzovania cudzej veci obvinili 40-roného Ladislava z Moldavy nad Bodvou, ktorý v sobotu (19. 03. 2011) na Bartalošovej ulici v Moldave nad Bodvou (okr. Košice-okolie) rozbil sklenenú výplň okna na novinovom stánku, následne prešiel na Školskú ulicu, kde betónovou dlažbou rozbil sklenenú výplň okna na vstupných dverách predajne. Obvinený muž bol umiestnený v cele policajného zaistenia a zároveň bol podaný podnet na spracovanie návrhu na jeho vzatie do väzby. Za tento skutok mu hrozí až dvojročné väzenie.

 

Povinnosti účastníka škodovej udalosti – dodržiavanie správneho postupu pri škodovej udalosti

 

Pretože, že v poslednom čase bol na území Košického kraja zaznamenaný rastúci počet priestupkov spáchaných  vodičmi  motorových vozidiel, ktorí mali účasť na dopravných nehodách a z miesta tejto dopravnej nehody odišli, polícia touto cestou informuje motoristickú verejnosť o tom, aké sú povinnosti vodiča po takejto udalosti, kedy sa takáto udalosť považuje za dopravnú nehodu a kedy za škodovú udalosť a taktiež aké sú následky nezotrvania na mieste takejto udalosti.

 

V prvom rade je potrebné rozlišovať dopravnú nehodu a škodovú udalosť. Dopravná nehoda je definovaná ako udalosť v cestnej premávke, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla a pri ktorej:
 

a) sa usmrtí alebo zraní osoba,
b) sa poškodí cesta alebo všeobecne prospešné zariadenie,
c) uniknú nebezpečné veci alebo
d) na niektorom zo zúčastnených vozidiel vrátane prepravovaných vecí alebo na inom majetku vznikne hmotná škoda zrejme prevyšujúca jedenapolnásobok väčšej škody podľa Trestného zákona (3.990,-€).

 

Za dopravnú nehodu sa považuje aj škodová udalosť, ak :
a) nie je splnená niektorá z povinností,
b) je vodič zúčastneného vozidla pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky alebo
c) sa účastníci škodovej udalosti nedohodli na jej zavinení.

 

 

Všetky ostatné udalosti v cestnej premávke, pri ktorých vznikla škoda v priamej súvislosti  s premávkou vozidla, sú škodové udalosti. Teda vodič, a to nie len ten, ktorý udalosť v cestnej premávke  zavinil, ale aj poškodený, ako účastník škodovej udalosti, je povinný  dodržať ustanovené povinnosti, a to:

 

-     bezodkladne zastaviť vozidlo;

-          preukázať svoju totožnosť inému účastníkovi škodovej udalosti;

-          poskytnúť údaje o poistení vozidla;

-          vyplniť a podpísať tlačivo zavedené na zabezpečenie náhrady vzniknutej škody – „Správu o nehode“ ;

-          zdržať sa požitia alkoholu alebo inej návykovej látky;

-          urobiť vhodné opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky;

-          ak spôsobil hmotnú škodu osobe, ktorá nie je účastníkom škodovej udalosti, je povinný o tom túto osobu  bezodkladne upovedomiť a oznámiť  jej svoje osobné údaje.

 

V prípade ak účastník takejto udalosti nesplní niektorú z vyššie uvedených povinností, je následne takáto udalosť považovaná za dopravnú nehodu a jeho konanie (to, že nezotrvá na mieste)  je porušením pravidiel cestnej premávky  závažným spôsobom  so všetkými dôsledkami, ktoré z takéhoto konania vyplývajú  (sankcia  od 300 do 1.300 € a zákaz činnosti viesť motorové vozidlo  na dobu 1 až 5 rokov). 

 

V tejto súvislosti zdôrazňujeme, že pri rôznych „ťukancoch“ na parkoviskách, kde sa vodič poškodeného vozidla nenachádza pri vozidle, nepostačuje len zanechanie lístka za stieračom so svojimi kontaktnými údajmi, nakoľko týmto konaním sa vodič dopustí vyššie uvedeného priestupku. Odporúčame  vodičom v takýchto situáciách využiť všetky možnosti na zabezpečenie vodiča poškodeného vozidla, t.j. informačné služby nákupných a kultúrno-spoločenských centier, športových zariadení a iných objektov kumulujúcich cestnú premávku pre zabezpečenie vodiča k svojmu poškodenému vozidlu (napr. komunikačnými prostriedkami nákupného centra upovedomiť vodiča o poškodení jeho vozidla  a dostavení sa k nemu), aby mohol byť plnohodnotne uplatnený inštitút škodovej udalosti. V prípade, ak vodiča poškodeného vozidla  nevyhľadá, mal by nahlásiť túto udalosť polícii.      

 

 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk