magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košické Vianoce, Silvester a vianočná výzdoba
@ Kultúra -> Oznamy      Nov 29 2002 - 10:33 GMT
(Magistrát mesta Košice – tlačová správa) -- Košické Vianoce sú už tradičným podujatím, ktoré trvá od 5. do 23. decembra. Každý deň od 17. do 18.30 hod. na pódiu pred Immaculatou pripravuje Magistrát mesta Košice program v spolupráci s mestskými časťami, centrami voľného času, občianskymi združeniami, žiackym a študentským parlamentom, Detským domovom Bankov, Ekumenickým spoločenstvom, regionálnymi médiami, klubom národnostných menšín a súkromnými spoločnosťami.

V tom istom čase primátor, starostovia, riaditelia podnikov, alebo ďalšie významné osobnosti predávajú v stánkoch tzv. primátorský punč. Výťažok z tohoto predaja je určený na charitatívne účely. (Vlani sa použil na nákup základného vybavenia do útulku pre bezdomovcov.)

Slávnostné otvorenie vianočných programov je vo štvrtok 5. decembra o 17. hodine. Primátor mesta Zdenko Trebuľa spolu s prezidentom U.S.Steel Košice Johnom H. Goodishom rozsvieti vianočný stromček, ale aj vianočné osvetlenie v centre mesta. Mestom prejde Mikuláš so sprievodom.

Veľký vianočný koncert pod holým nebom pripravuje do programu Košických Vianoc U.S.Steel na 14. decembra. V programe vystúpia operní speváci Elizabeth Boskovich a Juraj Brindzák, huslista Dalibor Karvay, speváci Paľo Habera a Sisa Sklovská, víťazka tohtoročnej súťaže Talent Night Show Lenka Seligová a vokálna skupina Close Harmony Friends. Slovom bude sprevádzať Zuzka Tlučková, ktorá začínala v slávnej košickej televíznej Zlatej bráne.

Silvestrovský program

Program silvestrovských osláv na Hlavnej ulici v Košiciach začne o 22. hodine. Je určený predovšetkým pre mladú a strednú generáciu. Slovom ho po celý čas budú sprevádzať moderátori Rádia Kiks Rišo Herrgott, Patrik Pavelka a Peter Vysopal. V programových blokoch do polnoci vystúpi hudobná skupina Jeremy, skupina írskeho tanca a stepu, Andy Ïurica so skupinou, Robo Opatovský, tanečná skupina UNO Star, speváčka Misha a skupina Peha.

Tesne pred polnocou zaznejú zdravice a pozdravy zástupcov mesta, spoločné odpočítavanie sekúnd do polnoci. O polnoci odštartuje ohňostroj, po ňom prípitky a začne novoročná párty. Do jednej hodiny vystúpi ešte Otto Weiter a hudobno-humoristická skupina Drišľak.

Vianočná výzdoba

Podľa informácií koordinátora vianočnej výzdoby, zástupcu riaditeľa Magistrátu mesta Košice Jána Kováčika, príprava vianočnej výzdoby začala v dostatočnom predstihu na pravidelných koordinačných poradách zainteresovaných subjektov.

ažisko výzdoby je v historickom centre, v zlatom kríži ulíc Hlavná, Mlynská, Alžbetina. Rozsah vianočnej výzdoby sa v porovnaní s minulým rokom nemení. Náklady na doplnenie boli minimálne. Používajú sa ozdobné prvky z uplynulých rokov, bolo dokúpených tisíc bielych žiaroviek.

Na vianočnej výzdobe v centre mesta bude použitých 6500 žiaroviek, ktoré sú súčasťou rôznych prvkov a girlánd. Na Hlavnej ulici bude umiestnených 120 kusov ozdôb, na Mlynskej a Alžbetinej ulici 68 ozdôb. Okrem toho dekóry s nápisom Veselé Vianoce, postavy Mikulášov a stromčeky. Použité budú aj tri súpravy záprahov so sobmi a Mikulášmi. V parku medzi Štátnym divadlom, Dómom sv. Alžbety a Dolnou bránou bude drobnými svietiacimi girlandami vyzdobených 12 stromov.

Na samotnom centrálnom vianočnom strome pri Immaculate bude 900 žiaroviek.
Inštalovanie vianočnej výzdoby je už v plnom prúde. Slávnostné rozsvietenie vianočnej výzdoby bude spolu so zahájením Košických Vianoc 5. decembra o 17. hodine, s demontážou sa začne 7. januára 2003.

Magistrát mesta vyzval majiteľov a správcov budov v centre (banky, hotely, obchodné centrá), aby v rámci svojich možností zabezpečili ich vianočnú výzdobu. Popri použití vlastných materiálov je možnosť zapožičať si výzdobu od Správy majetku mesta Košice. Popri centre mesta, kde sa sústreďuje vianočná výzdoba, sa o sviatočnú atmosféru primerane svojim možnostiam postarajú aj jednotlivé mestské časti.

Košice sa vďaka vianočnej výzdobe a programom stávajú v tomto čase aj cieľom turistických zájazdov.

Zuzana Bobriková, hovorkyňa MMK   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk