magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Pécs, RUHR.2010 a Istanbul tento rok kraľujú Európe
@ Kultúra -> Oznamy      Jan 12 2010 - 10:07 GMT

Uplynulý víkend sa konali slávnostné otváracie ceremoniály programu Európske hlavné mesto kultúry 2010 v Pécsi a v Essene, na ktoré sa bude v roku 2010 sústreďovať pozornosť celej Európy. Štafetu im odovzdal rakúsky Linz, ktorý niesol titul v minulom roku, keď jeho zástupcovia symbolicky darovali svojim pokračovateľom linecký mandľový koláč v tvare príslušnej krajiny, a litovský Vilnius.

Projekt RUHR.2010 spustili v Essene v sobotu 9. januára v areáli bývalej koksovne. Medzi pozvanými hosťami nechýbal spolkový prezident Horst Köhler, či predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. Oficiálne pozvanie prijal aj primátor mesta Košice Ing. František Knapík a riaditeľka projektu Košice 2013 Zora Jaurová.

„Projekt Ruhr.2010 je svojou charakteristikou veľmi podobný projektu Košice INTERFACE 2013, pretože chápe kultúru a kreatívny priemysel ako faktory zásadného budúceho rozvoja bývalých priemyselných oblastí. Práve preto sme s Ruhrom podpísali unikátnu dohodu o spolupráci a prenose skúseností a chceme tento výnimočný projekt intenzívne predstavovať v roku 2010 v Košiciach a na Slovensku“, uviedla umelecká riaditeľka neziskovej organizácie Košice 2013.

Veľkolepý program ponúkal návštevníkom tanec, hudbu, divadlo, tvorivé diskusie, ohňostroj. Napriek nízkym teplotám viac ako 100 000 ľudí oslavovalo do skorých ranných hodín. Mesto Essen ako hlavné mesto kultúry 2010 spája 53 miest v Porúrí s celkovým počtom obyvateľov asi 5,3 miliónov. Ruhr je tak treťou najväčšou aglomeráciou v Európskej únii po Paríži a Londýne. Titul Európskeho hlavného mesta kultúry priniesol pozitívnu zmenu priemyselného regiónu Porúria na kultúrnu metropolu.

Viac ako 30 000 ľudí prišlo na slávnostné otvorenie Európskeho hlavného mesta kultúry 2010 v nedeľu, v Pécsi. Medzi pozvanými hosťami bol aj maďarský premiér Bajnai, ktorý zdôraznil význam titulu pre celé Maďarsko.

Mesto Istanbul ako hlavné mesto kultúry bude oficiálne slávnostne otvorené v sobotu 16.1.2010.

Nezisková organizácia Košice Európske hlavné mesto kultúry 2013 pripravila projekt s názvom „Košice features ECOC“, ktorý bude v danom roku prezentovať aktuálne hlavné mestá kultúry a hľadať spoločné témy a oblasti pre spoluprácu.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk