magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Odštartovali projekt Separuje celá obec
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Oct 30 2009 - 08:10 GMT

KOŠICE 30. októbra (SITA) - Občianske združenie pre rozvoj celoživotného vzdelávania Košice pripravilo vzdelávací projekt Separuje celá obec, ktorý odštartovali workshopmi v októbri tohto roku a potrvá do roku 2011. Ako informovali dnes na tlačovej besede autorky projektu Uršuľa Pomfyová a Monika Jurčová, a projektový manažér Jaroslav Jurčo, projekt získal 484 942 z nórskych fondov a európskeho hospodárskeho priestoru a zo štátneho rozpočtu 85 578 eur.

Projekt má šesť modulov vzdelávania v oblasti separovaného zberu a nakladania s odpadmi pre starostov a žiakov základných škôl Košického a Prešovského kraja. „Nórom sa páčila myšlienka spojenia súčasného vzdelávania starostov a žiakov. Starostovia budú rozdelení do dvoch skupín – pre začiatočníkov a pokročilých. Nosnými témami sú legislatíva, separovaný zber, biologický odpad a kompostovanie. V rámci vzdelávania získajú aj isté komunikačné zručnosti,“ povedala Pomfyová. Doložila, že žiaci sa zábavnou formou dozvedia základné pojmy o odpadoch či budú monitorovať výskyt čiernych skládok v okolí svojho bydliska.

Expert na odpadové hospodárstvo Peter Gallovič uviedol, že projekt reaguje už aj na legislatívu, ktorá začne platiť v oblasti odpadového hospodárstva. v roku 2011. „Napríklad od roku 2010 budú obce zo zákona povinné separovať z odpadov papier, sklo, plasty a kovy. „Zistili sme, že Košický a Prešovský samosprávny kraj majú najnižšie percento obcí so separovaným zberom. Starostov chceme naučiť, ako to treba robiť a cez mladých chceme dosiahnuť osvetu v rodine, aby sa do separácie odpadu zapojilo čo najviac obyvateľov,“ uviedla Jurčová. Ako dodal Gallovič, na Slovensku neexistuje oficiálna štatistika, koľko obcí sa zapojilo do separovaného zberu, reálne odpady separujú len asi tri percenta slovenských obcí.

Kurzy budú od decembra a potrvajú okolo 13 mesiacov v rozsahu 2 520 vyučovacích hodín. Uskutočnia sa v ôsmich lokalitách – Košice, Prešov, Streda nad Bodrogom, Vyšné Ružbachy, Mlynky – Biele vody, Poprad, Domaša – Valkov a Medzilaborce. „Oslovili sme e-mailom do tisíc obcí v rámci Košického a Prešovského kraja. Oslovovať budeme aj mikroregióny a združenia obcí. Ešte stále sa môžu prihlásiť zástupcovia samosprávy, učitelia a žiaci.

Súčasťou projektu je aj odstraňovanie čiernych skládok odpadov v regióne najmä plastov v okolí prírodných, historických a turistických atrakcií. Presnejší obraz, ako možno modernými spôsobmi likvidovať komunálny odpad, získajú počas jednodňových exkurzií Zelený autobus v prevádzkach na spracovanie odpadov.

Záujemcovia o projekt Separuje celá obec nájdu bližšie informácie a prihlášku na internetovej stránke www.celozivotnevzdelavanie.sk.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606