magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Konferencia prilákala vyše 150 účastníkov z desiatich krajín
@ Aktuálne -> Ekonomika a financie      Oct 23 2009 - 03:09 GMT

KOŠICE 23. októbra (SITA) – Vyše 150 účastníkov z 90 rôznych spoločností z 10 krajín sveta sa zúčastnilo prvej medzinárodnej investičnej konferencie mesta Košice Invest 2009 – Invest in the East. Ako vyplynulo z priebehu konferencie, ktorá sa konala vo štvrtok, mesto má potenciál na príchod investícií za miliardu eur a vznik tritisíc pracovných miest.
Podľa riaditeľa košického magistrátu a vedúceho pracovnej skupiny pre investície Mareka Kolarčíka, tento rok boli v meste ukončené alebo sú tesne pred dokončením investície za približne 80 miliónov eur. „V nasledujúcom období mesto predpokladá realizáciu približne desiatich projektov za približne 400 miliónov eur, vytvorených môže byť tisíc pracovných príležitostí,“ informoval Kolarčík. Doložil, že samospráva má informácie o príprave ďalších perspektívnych investícií za vyše pol miliardy eur, ktoré môžu podľa odhadov priniesť viac ako dvetisíc pracovných miest.

Ako uviedol hlavný architekt mesta Martin Drahovský, v územnom pláne mesta je už dnes pripravených pre investorov okolo 200 hektárov pozemkov na výstavbu objektov občianskej vybavenosti – napríklad polyfunkčná zóna Ťahanovce – Magnezitárska a Americká trieda, za Hornádom, na Terase, kasárne Malinovského v centre mesta, za nemocnicou na Ipeľskej či na Všešportovom areáli.

„V priemyselných parkoch Pereš, Bočiar – Interport a Šaca je k dispozícii ďalších vyše 600 hektárov. Na približne dvesto hektároch možno postaviť byty – ide o lokality Ťahanovce, Girbeš, Heringeš a Krásna. Tridsať hektárov v lokalite Anička je určených pre rozvoj rekreačných aktivít,“ uviedol Drahovský. „Vytváranie podmienok pre priame zahraničné investície považujeme za jeden z kľúčových nástrojov boja proti súčasnej hospodárskej a finančnej kríze a taktiež aj za významný prostriedok rozvoja mesta, regiónu a zlepšovanie kvality života obyvateľov Košíc i celého kraja. Príjemne nás prekvapil váš vysoký záujem,“ povedal účastníkom v slávnostnom príhovore na záver konferencie primátor mesta Košice František Knapík. Primátor zástupcov potenciálnych investorov uistil, že mesto je pre nových investorov otvorené a ponúkol im súčinnosť samosprávy pri realizácii ich investičných zámerov v Košiciach či regióne.

Pri príležitosti konferencie mesto vydalo investičnú brožúru – sprievodcu pre investorov v Košiciach, v ktorej sú podrobne skompletizované všetky dostupné informácie o meste. Potenciálni investori získali okrem informácií o možnostiach investovania v meste a regióne aj rady, ako využiť podporné nástroje, vrátane externého financovania investičných projektov.

Primátor František Knapík povedal, že mesto chce naďalej pokračovať v proinvestičných aktivitách a nedávno sa Košice ako jediné slovenské mesto prezentovali na veľtrhu Expo Real v Mníchove, chystá sa aj na veľtrh komerčných nehnuteľností MAPIC v Cannes. Na jar budúceho roka sa chce prezentovať opäť v Cannes, a to na medzinárodnom veľtrhu nehnuteľností MIPIM.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606