magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Ťažbe uránu má zabrániť poslanecký návrh zákona
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Oct 19 2009 - 06:22 GMT

KOŠICE 19. októbra (SITA) – Podľa poslankyne Národnej rady SR Jarmily Tkáčovej (SDKÚ-DS) a kandidáta na košického župana Jána Süliho sa podozrivo naťahuje proces prepočítania podpisov pod petíciu Stop ťažbe uránu. Pod petíciu sa podpísalo 113 000 obyvateľov, ktorí sú proti ťažbe uránu. Petícia bola doručená do parlamentu 23. septembra. Podľa ich názoru Košice sú stále ťažbou uránu ohrozené.

„Nestihli sa výbory, nestihne sa začiatok 42. schôdze NR SR, ktorá má petíciu prerokovať. Máme podozrenie, že táto obštrukcia je zo strany vedenia parlamentu zámerná, aby sa táto téma neotvárala pred voľbami do vyšších územných celkov,“ povedala Tkáčová. Doložila, že z pätnástich lokalít skúmaných na výskyt uránových rúd je osem na území Košického samosprávneho kraja. Jahodná pri Košiciach je ložisko, o ktoré sa bude vážne bojovať. Predseda parlamentu Pavol Paška už minulý týždeň oznámil, že petíciou sa budú poslanci v pléne zaoberať až na decembrovej schôdzi, pretože sa kontrolujú podpisy pod petíciou.

„Obyvateľom Košíc sľubujeme, že spravíme všetko, aby sa ťažba na Jahodnej nespustila. Išlo by totiž o prvý prípad, keď by uránová baňa bolo tak blízko veľkého mesta. O také prvenstvo nemáme záujem. Sme zásadne proti ťažbe uránu a urobíme všetko, aby nikto nemusel žiť pri uránovej bani,“ vyhlásila Tkáčová i Süli. Tkáčová dodala, že pre nich nie je žiadnou zárukou, že súčasný územný plán a plán regionálneho rozvoja na úrovni kraja aj mesta ráta s touto lokalitou ako oblasťou plniacou rekreačno-oddychové a športové funkcie.

Ako informovala Tkáčová, predkladá na rokovanie parlamentu poslanecký návrh zákona o zákaze ťažby uránu na Slovensku a verí že sa dostane do druhého čítania. „Zákon je veľmi stručný a nie je ani pravicový, ani ľavicový. V prvom paragrafe sa zakazuje na území SR ťažba uránu. Paragraf dva hovorí, že zákaz sa nevzťahuje na ťažbu uránu, ktorú v referende schvália obyvatelia dotknutých obcí. Podľa návrhu zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. januára 2010. Každý poslanec, ktorý sa postaví proti tomuto návrhu, pôjde proti východnému Slovensku,“ povedala Tkáčová.

Süli a Tkáčová vyzývajú predsedu kraja Zdenka Trebuľu, aby jasne vyjadril svoj postoj k ťažbe uránu v Košickom samosprávnom kraji. „Máme totiž indície, ktoré nás oprávňujú k obavám, že súčasný predseda KSK Zdenko Trebuľa nemusí byť nezaujatý v prípade ťažby uránu."   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606