magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Geoterm ide stavať pri Ïurkove geotermálnu elektráreň
@ Aktuálne -> Región      Oct 08 2009 - 12:54 GMT
èerpací test - Ïurkov

KOŠICE 8. októbra (SITA) - Spoločnosť Geoterm Košice, ktorej majoritným akcionárom je akciová spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP), chce do konca roka 2011 vybudovať pri obci Ïurkov geotermálnu elektráreň. Náklady budú približne 30 mil. eur. Informovali o tom vo štvrtok na stretnutí s novinármi predseda dozornej rady Geotermu a člen predstavenstva SPP Hans Gilbert Meyer a riaditeľ stratégie a korporátneho rozvoja a člen predstavenstva SPP Ján Valko.

Geotermálna elektráreň bude mať výkon 3,5 MW, pričom ide o plnoautomatickú prevádzku. Ročne by mala vyrobiť 23 tis. MWh elektrickej energie, ktorou by mohli rok zásobovať 11 tis. domácnosti. Meyer v tejto súvislosti uviedol, že návratnosť vynaložených finančných prostriedkov očakávajú do 15 rokov. Štát garantuje na pätnásť rokov odber elektriny za regulované ceny.

Valko povedal, že ide o pilotný projekt geotermálnej elektrárne, prvý svojho druhu na Slovensku. Meyer potvrdil, že SPP úplne upustil od ponuky predať svoj podiel v Geoterme, ktorý ponúkal vlani. Zdôraznil, že SPP, pokiaľ sa im nepodarí získať úver, alebo zdroje z európskych fondov, je pripravený financovať tento projekt.

Ako ďalej Meyer uviedol, ani dodnes sa nedohodli s regionálnym výrobcom a distribútorom tepla na využití zdroja na tepelné účely. "Vždy sme mali záujem o využitie tohto zdroja, veď sme do neho vložili okolo 13 miliónov eur. Mali sme okrem výroby tepla aj alternatívne riešenie a keďže sme sa s teplárňou nedohodli, urobili sme štúdiu realizovateľnosti výstavby geotermálnej elektrárne a teraz sme sa rozhodli ísť cestou výroby elektrickej energie," zdôraznil Meyer. Dodal, že k dispozícii sú ešte stále dve alokácie zdroja – Bidovce a Olšovany.

Valko uviedol, že do konca roka chcú získať všetky potrebné povolenia, v prvej polovici budúceho roku treba urobiť ešte štvrtý dvojvrt a v druhom polroku by mala islandská spoločnosť VERKIS začať stavať a montovať technológiu s tým, že práce ukončia do štvrtého štvrťroka 2011, kedy by mala elektráreň nabehnúť do skúšobnej prevádzky. Odpadové teplo z tejto prevádzky sa bude dať zužitkovať v akvaparku alebo na vykurovanie veľkej plavárne, na vybudovanie celoročne prevádzkováneho skleníkového hospodárstva.

Spoločnosť Geoterm, a.s. bola založená 30. augusta 2001 za účelom realizácie projektu „Využitie geotermálnej energie v Košickej kotline“. Zakladajúcimi akcionármi spoločnosti Geoterm Košice, a.s. sú SPP, a.s, spoločnosť Slovgeoterm a mesto Košice. V roku 2002 sa stali akcionármi spoločnosti C.F.G a Dalkia International. Prevažná časť základného imania bola realizovaná formou nepeňažných vkladov, ktoré predstavujú realizované vrty a výsledky výskumných činností.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk