magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

ETP má nový program pre Rómov Od kolísky po hrob
@ Aktuálne -> Región      Oct 07 2009 - 09:06 GMT

KOŠICE 6. októbra (SITA) – Nezisková organizácia ETP Slovensko začína od októbra realizovať devätnásťmesačný projekt Premosťovanie komunít na strednom a východnom Slovensku, ktorého cieľom je znížiť generačnú chudobu, najväčšiu u Rómov. O projekte dnes na tlačovej besede v Košiciach informovala koordinátorka projektu z ETP Slovensko Slávka Mačáková. Ako uviedla, chudobu chcú znížiť v dvanástich obciach a mestách vytvorením dvanástich komunít celoživotného vzdelávania. Finančné prostriedky 920 390 eur na projekt, ktorý ETP Slovensko bude realizovať v spolupráci so samosprávami obcí, poskytol Nórsky fond a prospel aj finančný mechanizmus Európskeho hospodárskeho priestoru.

Mačáková informovala, že partnermi projektu sú Moldava nad Bodvou, Sabinov, Spišské Podhradie, Stará ¼ubovňa, Veľké Kapušany, Hodejov, Jesenské, Kokava nad Rimavicou, Nálepkovo, Ostrovany, Rudňany a Šimonovce. V komunitných centrách pod heslom Od kolísky až po hrob bude ETP Slovensko poskytovať integrované komplexné služby v štyroch oblastiach – zamestnanosť, bývanie, vzdelávanie a zdravie. Služby budú poskytovať aj Nerómom, ktorí žijú v generačnej chudobe.

„Našou snahou je novými prístupmi vytvárať podmienky pre postupnú dlhodobú zmenu v marginalizovaných komunitách, rozvíjať ich ľudský, sociálny a ekonomický kapitál, budovanie pomyselných mostov medzi odborníkmi a komunitami, s cieľom rozvíjať osobné zručnosti jednotlivcov a viesť ich k osobnej zodpovednosti za svoj sociálny stav. Na druhej strane budeme podporovať komplexné integrované lokálne riešenia zabezpečujúce sociálnu solidaritu,“ uviedla Mačáková. Podľa jej vyjadrenia v súčasnosti pracujú na systéme vzájomnej komunikácie medzi jednotlivými komunitami a obcami zapojenými do projektu a na vzájomnej výmene poznatkov a skúseností.

ETP Slovensko získalo v roku 2009 ocenenie Gypsy Spirit za komplexnú, vysoko odbornú a autentickú prácu a služby pre marginalizované a znevýhodnené skupiny obyvateľstva, za boj s chudobou a sociálnym vylúčením s osobitným zreteľom na Rómov v segregovaných osadách.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk