magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Dalkia uviedla do prevádzky prvú kotolňu na drevnú štiepku
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Oct 07 2009 - 02:55 GMT

KOŠICE 6. októbra (SITA) – Spoločnosť Dalkia Východné Slovensko uviedla dnes do prevádzky prvú kotolňu na spaľovanie biomasy v Košiciach. Kotolňa za vyše 80 000 eur vykuruje biomasou Strednú priemyselnú školu hutnícku, internáty A. Garbana na Werferovej ulici a bude dodávať teplú vodu aj do okolitých budov.

„Dôvodom na výstavbu kotolne na biomasu je hlavne využívanie obnoviteľných zdrojov energií v Košiciach, ale aj to, že umožňuje žiakom strednej školy, zameranej na hutníctvo a energetiku, vidieť a ohmatať si skutočnú prevádzku kotolne. Do Košíc sme chceli priniesť technológiu, ktorá naštartuje využívanie obnoviteľných zdrojov na území mesta. Jedným z našich cieľov je aj snaha o zníženie ceny tepla, a teda celkových nákladov za vykurovanie,“ uviedol riaditeľ spoločnosti Dalkia Východné Slovensko Ľuboš Kertész. Náklady na gigajaul tepla z biomasy – drevnej štiepky sú približne o 25 percent nižšie ako pri plynovej kotolni, pričom Dalkia je aj výrobcom drevnej štiepky.

Dalkia Východné Slovensko v súčasnosti stavia pre Košický samosprávny kraj ďalšie dve kotolne na spaľovanie biomasy – jednu v košickej mestskej časti Barca pre Strednú odbornú školu veterinárnu a druhú v mestečku Medzev pre Strednú odbornú školu, ktoré bude zásobovať biomasou, prípadne ich v budúcnosti aj prevádzkovať. Ako uviedol Kertész, v okolí Košíc je kotolňa na biomasu v Turni nad Bodvou, Medzeve, Štóse a v Margecanoch. Na východnom Slovensku má viacero závodov na výrobu drevnej štiepky.

Dalkia pôsobí na Slovensku od roku 1992. Hlavným predmetom jej činnosti je správa tepelných zdrojov, tepelno-technických zariadení a komplexná správa budov. Spoločnosť zamestnáva 940 zamestnancov. Dalkia, ktorá sa pred rokom zlúčila s košickou spoločnosťou Raden, dodáva teplo pre obyvateľov miest Bratislava, Senec, Vráble, Brezno, Lučenec, Žiar nad Hronom, Poprad, Košice a Kráľovský Chlmec. V roku 2005 sa stala zakladateľom a hlavným akcionárom spoločnosti SLOVEO, ktorá poskytuje komplexné služby na zabezpečenie prevádzky automobilového závodu PSA Peugeot Citroën v Trnave.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606