magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Nórsko recykluje vďaka zálohovaniu jednorazových obalov nápojov 91% plechoviek a 75% PET fľiaš
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Nov 21 2002 - 08:39 GMT
(Spoločnosť priateľov Zeme – tlačová správa) – Zálohovanie a 75% recyklácia veľkých PET fľiaš v Nórsku je lacnejšia než systém podpory triedeného zberu propagovaný priemyselným združením Slicpen, fungujúci napr. v ČR.


Na pozvanie Spoločnosti priateľov Zeme navštívil v predchádzajúcich dňoch SR expert na zálohový systém a recykláciu jednorazových nápojových obalov z Nórska p. Jarle Grytli, riaditeľ neziskovej organizácie RESIRK založenej výrobcami nápojov a obchodom pre realizáciu zálohovania a recyklácie jednorazových nápojových obalov. V SR sa uskutočnili stretnutia so zástupcami Zväzu obchodu SR, Ministerstvom životného prostredia SR (MZP), na ktorých informoval o spôsobe fungovania zálohového systému v Nórsku a jeho prínose pre životné prostredie.

Nórsko si vynútilo zálohovanie jednorazových obalov nápojov zavedením vysokej ekologickej dane na tieto obaly. Táto daň je znížená, ak výrobcovia – dovozcovia nápojov v týchto obaloch dosiahnu viac ako 70% mieru zberu a ich recyklácie a je takmer úplne odpustená pri dosiahnutí viac ako 90% miery zberu a recyklácie. Tak vysokú mieru zberu a recyklácie nie je možné dosiahnuť iným spôsobom ako zálohovaním, ktorý je najúčinnejším spôsobom zberu (dosahuje mieru zberu a recyklácie 75-99%, triedený zber prostredníctvom “farebných kontajnerov, vriec” len cca 20-40%).

Zálohový zber jednorazových obalov zaviedli v r. 1999 na jednorazové nápojové PET fľaše a plechovky. Zálohujú všetky veľkosti týchto fľiaš pre nápoje a to na všetkých miestach, kde predávajú nápoje v takýchto obaloch – vrátane najmenších obchodov, benzínových čerpadiel, kioskov. Výrobcovia a dovozcovia – ak nechcú platiť vysokú ekologickú daň – musia zabezpečiť ich 70 – 90% zber a recykláciu. Lacnejší a praktickejší spôsob je spojiť sa a realizovať tento systém spoločne. Preto v Nórsku založili výrobcovia a dovozcovia nápojov v týchto obaloch spolu s obchodnou sieťou neziskovú organizáciu RESIRK (v pomere 50%-50%), ktorá zabezpečuje odvoz zálohovaných jednorazových obalov z obchodov a zabezpečuje aj ich recykláciu v požadovanej miere. Jednorazové zálohované obaly sa vykupujú nestlačené, bez mechanických nečistôt (avšak nemusia byť umyté), tak aby sa dal čítať čiarový kód a rozoznať logo zálohového systému. Tie pomáhajú okrem iného aj eliminovať pokusy o dovoz týchto fľiaš z okolitých krajín. Z celkového množsžva zálohovaných obalov nápojov sa 85% vykupuje vo veľkých obchodoch prostredníctvom automatov, len 15% vracajú spotrebitelia do malých obchodov, kde sa vykupujú manuálne. Vo všetkých ostatných krajinách zálohujúcich jednorazové obaly je to obdobne. Táto skutočnosť vyvracia tvrdenia niektorých zástupcov obchodu, že dôjde k zahlteniu malých obchodov jednorazovými fľašami.

Na odvoz zálohovaných obalov využíva už existujúcu infraštruktúru výrobcov a obchodu (nákladné automobily distribútorov tovaru, ktorú majú voľné priestory na spiatočnej ceste, s ktorými uzatvára kontrakty), čo šetrí náklady. Existujúca infraštruktúra sa využíva aj na prvé uskladnenie zálohovaných obalov, ktoré sa odvážajú do 25 medziskladov (podobné veľkoskladom nápojov / potravín u nás), kde sa im vyhradili oddelené priestory. Z nich Resirk zabezpečuje odvoz do niekoľkých stredík pre dolisovanie týchto obalov (pre ekonomickejší i ekologickejší transport) a následne odvoz do recyklačných závodov. Doposiaľ sa PET fľaše často recyklovali na textilné vlákna a používali pri výrobe niektorých textilných výrobkov (búnd a pod.). PET fľaše vyzbierané zálohovým systémom však predstavujú podstatne čistejšiu druhotnú surovinu než PET fľaše vyzbierané triedeným zberom prostredníctvom farebných kontajnerov. Vďaka tomu sa zdokonaľuje technológia, ktorá umožňuje recykláciou vyrobiť zo starých PET fľaší nové. Náklady na systém zálohovania a recyklácie (70-75% PET fľiaš a 91% plechoviek) sa premietajú v cene nápojov iba vo výške 2-3% z ceny nápoja v obale. V prípade veľkých PET fľiaš sú dokonca poplatky priemyslu na tento systém (ktoré sa premietajú následne v cene) 0 korún, pretože všetky náklady sa pokryjú zo zostatkov záloh za nevrátené obaly a z predaja druhotnej suroviny. V prípade veľkých PET fľiaš je teda Nórsky zálohový systém v súčasnosti lacnejší než systém propagovaný priemyselným združením Slicpen (17 členov, vedených nadnárodnými nápojovými spoločnosťami), v ktorom je nutné za každých okolností platiť príspevok na zber a recykláciu.

Prínos tohoto systému v Nórsku je impozantný : ročne vyzbierajú 91% nápojových plechoviek (225 miliónov ks) a 70-75% PET fľaší (50 mil ks). Zálohovanie zároveň výrazne znižuje nelegálne vyhadzovanie jednorazových obalov do prírody, parkov.

Nórsky model zálohovania a recyklácie jednorazových obalov nápojov zaujal aj zástupcov Zväzu obchodu. Jeho predseda p. Ďurček ocenil tento systém ako dobre premyslený a vyslovil vôľu prijať pozvanie p. J. Grytliho a vyslať zástupcov obchodu do Nórska za účelom získania podrobných informácií o spôsobe fungovania zálohového systému a recyklácie jednorazových obalov. Na základe iniciatívy Spoločnosti priateľov Zeme je p. Jarle Grytli pripravený bezplatne poskytnúť poradenstvo pre zástupcov Zväzu obchodu a výrobcov nápojov pri vybudovaní tohoto systému v SR.

“Je to jeden z krokov, ktorým Spoločnosť priateľov Zeme pomáha obhodu a priemyslu v SR uviesť zákon o obaloch do praxe. Zástupcovia Zväzu obchodu sa mali možnosť presvedčiť, že zaviesť zálohovanie jednorazových obalov nápojov je možné realizovať bez problémov. Predseda Zväzu obchodu p. Ďurček sa na stretnutí vyjadril, že nie je proti zavedeniu zálohovania a Nórsky model ho nadchol, len žiada aby mal obchod dostatok času na prípravu – s čím samozrejme súhlasíme” uviedol predseda Spoločnosti priateľov Zeme Ladislav Hegyi.


Ladislav Hegyi
Spoločnosť priateľov Zeme   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606