magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

KOŠICE: TEKO nebude zvyšovať do konca roka cenu za dodávku tepla
@ Aktuálne -> Služby      Aug 20 2009 - 06:54 GMT

Košická tepláreň nebude zvyšovať ceny aj vďaka dobrým hospodárskym výsledkom za šesť mesiacov, kedy tržby dosiahli 54 mil. eur. TEKO je pripravená na vykurovaciu sezónu, na skládke má už 160 tis. ton energetického uhlia.
KOŠICE 20. augusta (SITA) - Štátna akciová spoločnosť Tepláreň Košice (TEKO) nebude zvyšovať cenu tepla do konca roka. "Na základe predbežných hospodárskych výsledkov za šesť mesiacov nebudeme do konca tohto roka zvyšovať cenu tepla, ktorú sme v apríli tohto roku znížili o päť percent. Naše ceny sú o 15 % nižšie ako povoľuje regulačný úrad a v súčasnosti cena dosahuje 400 Sk (13,28 €), za gigajoul (GJ) bez DPH," uviedol vo štvrtok na tlačovej besede predseda predstavenstva Teplárne Košice Ladislav Lazar. Dodal, že ak od januára 2010 klesne cena plynu, primerane znížia aj cenu za tepla.

"Dnes je tepláreň v dobrej technickej aj ekonomickej kondícii. Za šesť mesiacov sme vyrobili 2,2 mil. GJ tepla, čo je o 4,3 percenta viac ako bol plán, čo hodnotím pozitívne. Tepláreň Košice vyrobila aj 173 tisíc megawatthodín (MWh) elektrickej energie, čo je o jedenásť percent menej ako sme plánovali. Výpadok výroby elektriny bol spôsobený odstávkou dodávok plynu v januári, keď sme celú kapacitu uhoľných blokov využívali na výrobu tepla, navyše došlo aj k poklesu spotreby elektriny, " zdôraznil Lazar. Uviedol, že tržby za šesť mesiacov dosiahli 54 mil. €, pričom ročný plán je 85 mil. €, čo vytvára reálne predpoklady na dosiahnutie plánovaného ročného zisku v objeme 500 tis. eur.

Zdôraznil, že na nadchádzajúcu vykurovaciu sezónu sú dobre pripravení a už v súčasnosti majú zásobu uhlia nutnú na celú vykurovaciu sezónu. Ako ďalej Lazar uviedol, zmenili model zásobovania vzhľadom na súčasnú situáciu s energetickými komoditami.

"Na skládke máme v súčasnosti 160 tisíc ton energetického uhlia. Je jednoduchšie doviezť ho v jarných a letných mesiacoch, takže ušetríme, lebo ak by sme ho dovážali v zime, museli by sme ho rozmrazovať," povedal Lazar. Doplnil, že viac sa už na skládku nezmestí, ročná spotreba uhlia sa pohybuje na úrovni 180 až 190 tisíc ton uhlia. Ak by došlo k výpadkom dodávok plynu, sú pri takom objeme zásob uhlia schopní prevádzkovať a dodávať teplo. Tepláreň Košice má pomer palív 70 % uhlia a 30 % plynu.

Tepláreň Košice vznikla rozdelením spoločnosti Slovenské elektrárne k 21. januáru 2002 na tri samostatné akciové spoločnosti, a to na Tepláreň Košice, Slovenské elektrárne a SEPS. Patrí k najväčším výrobcom a distributérom tepla vo forme horúcej vody a pary v sústave centralizovaného zásobovania teplom na Slovensku. Pôsobí na trhu s tepelnou energiou v meste Košice a Prešov. Teplom na vykurovanie a prípravou teplej úžitkovej vody zásobuje až 85 % domácností mesta Košice, podnikateľské subjekty a ďalšie inštitúcie.

Štátna akciová spoločnosť Tepláreň Košice je najväčší výrobca tepla vo forme horúcej vody a pary na Slovensku. Teplom na vykurovanie zásobuje 75 tis. košických domácností a 2 700 bytov v Prešove. Jediným akcionárom spoločnosti Tepláreň Košice je štát, prostredníctvom Fondu národného majetku SR.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606