magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

HUTNÍCTVO: Pre USSK je neakceptovateľné zastavenie vlakov z Ukrajiny
@ Aktuálne -> Ekonomika a financie      Aug 19 2009 - 05:50 GMT

Zastavenie železničnej nákladnej prepravy z Ukrajiny poškodzuje USSK, ktorá odtiaľ dováža železnú rudu i uhlie. Veria, že problém urýchlene vyriešia slovenská a ukrajinská vláda.
KOŠICE 19. augusta (SITA) - Pre spoločnosť U. S. Steel Košice (USSK) je neakceptovateľný súčasný stav po tom, čo Ukrajina v utorok zastavila nákladnú železničnú prepravu smerom na Slovensko, kvôli röntgenovému skeneru na kontrolu vagónov na hraničnom priechode Slovenska s Ukrajinou v Maťovciach. Uviedol to v stredu hovorca USSK.

"Každopádne súčasný stav je pre nás neakceptovateľný. Sledujeme a vyhodnocujeme vzniknutú situáciu a veríme, že vlády Slovenska a Ukrajiny veľmi rýchlo vyriešia tento problém. Uvedomujeme si, že inšpekčný systém je nevyhnutný na ochranu vstupných hraníc do Schengenského priestoru EU. Nie sme však v pozícii, aby sme riešili predmet samotného sporu. Stav zásob nezverejňujeme. O to, aká dôležitá je pre nás plynulá preprava surovín cez hranice sme informovali tých, ktorí sú rozhodujúci pre vyriešenie problému," uviedol Bača.

Podľa vyjadrenia ukrajinských železníc oficiálnym dôvodom na zastavenie nákladnej prepravy na Slovensko do odvolania je röntgenový skener na prekladisku v Maťovciach na kontrolu železničných vagónov, ktorý vraj ožarovaním poškodzuje zdravie ukrajinských rušňovodičov. Cez železničný hraničný priechod prejde denne okolo 12 nákladných vlakov.

Spoločnosť USSK dováža z Ruska a Ukrajiny do hutníckeho kombinátu železnú rudu a pelety, ako aj časť koksovateľného čierneho uhlia. Energetické uhlie dovážané cez Ukrajinu využíva aj tepelná elektráreň Vojany.

Spoločnosť U. S. Steel Košice, ktorú vlastní americký oceliarensky koncern U.S. Steel Corporation, je najväčším priemyselným zamestnávateľom na východnom Slovensku. Pracuje tu vyše 12 tis. zamestnancov. Spoločnosť produkuje karosárske plechy pre automobilový priemysel, obalové plechy pre potravinársky priemysel a dynamoplechy pre použitie v elektropriemysle, ako aj a ďalšie výrobky.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606