magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

KOŠICE: Psychosociálne centrum bude poskytovať odborné poradenstvo
@ Aktuálne -> Služby      Jul 28 2009 - 06:21 GMT

KOŠICE 28. júla (SITA) – Do registra poskytovateľov sociálnych služieb Košického samosprávneho kraja (KSK) bola prednedávnom zapísaná mestská príspevková organizácia zriadená mestom Košice – Psychosociálne centrum.
Ako informovala hovorkyňa košického magistrátu Lucia Mihoková, ak by sa tak nestalo, nemohlo by centrum svoje služby ďalej poskytovať. Podmienkou jeho ďalšej existencie bolo vypracovanie projektu poskytovania sociálnych služieb a zápis do registra KSK. Podrobnosti o poskytovaných službách a činnosti centra nájdu záujemcovia na internetovej stránke www.pscentrum.sk.

„Zápisom do registra sme zabezpečili kontinuálne pokračovanie v poskytovaní sociálneho poradenstva prioritne občanom s nepriaznivým zdravotným stavom, trpiacim psychickým ochorením, so zdravotným postihnutím, v hmotnej a sociálnej núdzi, seniorom či nezamestnaným. Klientom budeme poskytovať informácie o možnostiach riešenia hmotnej alebo sociálnej núdze, usmerňovať ich pri voľbe sociálnych služieb či vhodného zariadenia. Budeme im nápomocní aj pri vybavovaní dôchodkov, štátnych dávok, kompenzácií ťažkého zdravotného postihnutia. Stručne povedané, spoločne pohľadáme spôsoby riešenia ich problémov. Poskytnúť základné informácie o tom, ako vzniknutý problém riešiť a na ktorú špecializovanú inštitúciu sa obrátiť, však vieme aj ďalším cieľovým skupinám - závislým, obetiam násilia a podobne. Požiadať o poskytnutie služieb je možné v pobočke Psychosociálneho centra na Južnej triede 23 v pracovných dňoch od 8.00 do pol 16.00,“ informovala sociálna pracovníčka Mariana Gergeľová.

Psychosociálne centrum od roku 1994 zabezpečuje služby typu denného stacionára pre ľudí trpiacich psychickým ochorením a ľudí v krízach. Ambulantne poskytuje psychologické, psychoterapeutické a poradenské služby pre deti aj dospelých pri zvládaní osobných, vzťahových, sexuálnych problémov, rôznych psychických ťažkostí. „K tejto činnosti pribudlo v roku 2003 poskytovanie sociálneho poradenstva a vykonávanie sociálnej prevencie, čím sa organizácia transformovala na sociálno-zdravotnícku. Činnosti organizácie boli v ďalšom období rozšírené o zabezpečovanie a koordináciu aktivít pre výkon príležitostných prác pre mesto Košice a organizácie v zakladateľskej a zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, ako aj o výkon činnosti Agentúry dočasného zamestnávania za odplatu. Rozšírenie služieb nám umožnilo lepšie dosahovať hlavný cieľ, ktorým je reintegrácia ľudí ohrozených najmä psychickým ochorením do bežného života,“ hovorí riaditeľka centra Miroslava Herákova. Doložila, že centrum organizuje na komerčnej báze aj rôzne prednášky a kurzy.

Ako informovala hovorkyňa košického magistrátu Mihoková, služby psychosociálneho centra minulého roku využilo 3600 ľudí, tento rok tu za šesť mesiacov pomoc hľadalo vyše 2000 záujemcov. Mesto na prevádzku centra, kde pracuje 13 ľudí, poskytuje ročne vyše 113 000 eur. Centrum má okrem toho vlastné príjmy z komerčnej činnosti, ktoré za minulý rok dosiahli vyše 38 000 eur, tohto roku za šesť mesiacov je tu už 21 720 eur.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606