magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

KOSIT investuje do modernizácie spaľovne vyše 22 mil. eur
@ Aktuálne -> Služby      Jul 03 2009 - 03:40 GMT

V roku 2009 spoločnosť KOSIT plánuje aj ďalšie investície vo výške 719 tis. eur do nákupu vozidiel a kontajnerov, ako ja do zariadení spaľovne a triedenia odpadov
KOŠICE 3. júla (SITA) - V najbližšom čase košická spoločnosť KOSIT, ktorej akcionárom je aj mesto Košice, pripravuje modernizáciu spaľovne vo výške 22,5 mil. €. Uviedol to v odpovedi na otázky agentúry SITA manažér spoločnosti KOSIT pre vzťahy s verejnosťou Roland Bánhegyi. Doložil, že ide o úverové zdroje. "Táto investícia bude pozostávať z turbíny na výrobu elektrickej energie, výstavby nového spaľovacieho kotla a nového zariadenia na čistenie spalín. V prípravnej fáze sme dostali ponuky financovania projektu od niekoľkých bánk, čo svedčí o kvalite pripravovaného zámeru. V súčasnosti je tento projekt schválený financujúcou bankou.

To znamená, že začiatok realizácie je otázkou niekoľkých týždňov, počas ktorých je potrebné získať posledné povolenia. Na tento projekt sme už dostali prvé pozitívne ohlasy zo strany banky na poskytnutie potrebných finančných prostriedkov," informoval Bánhegyi. Dodal, že okrem tejto rozhodujúcej investície sa vytvárajú predpoklady na zabezpečenie samostatnosti a konkurencieschopnosti spoločnosti vo všetkých oblastiach odpadového hospodárstva.

V roku 2009 spoločnosť KOSIT plánuje ďalšie investície vo výške 719 tis. eur. Z toho na nákup vozidiel a kontajnerov plánujeme 311 tis. €. Investície do zariadení spaľovne a triedenia odpadov budú 318 tis. €. Ostatné drobné investície budú vo výške okolo 90 tis. eur. Bánhegyi ďalej uviedol, že tieto investície sú zamerané len na reprodukciu súčasného majetku.

"Investície do techniky na údržbu komunikácií sú problémové z dôvodu sezónnosti a úzkej špecializácií. Len cca 30 % potrebných vozidiel na zimnú údržbu sa po výmene nadstavby môže použiť aj počas letnej sezóny a aj to nie pravidelne. Táto nerovnomernosť vo využívaní techniky počas roka spôsobuje potrebu kumulovať fixné náklady do úzkeho časového obdobia. Toto však do regulovaných cien nemôžeme zakalkulovať a vytvára nám to straty. Z toho dôvodu v súčasnosti investujeme len do takej techniky, ktorá bude môcť byť využívaná celoročne a aj celoročne bude vyťažovaná," odpovedal Bánhegyi na kritiku zo strany mestských poslancov, že vozový park na zimnú údržbu pomaly zastaráva a z toho sú potom v zime problémy v zjazdnosti ciest.

"Súčasný spôsob objednávania služieb údržby komunikácií a regulácia cien vytvárajú z týchto služieb neatraktívnu a stratovú oblasť podnikania. Pripravuje sa inovatívna štúdia z našej strany - napr. úzka spolupráca rôznych subjektov, ktorá by mohla celkovo vyriešiť problémy v tejto oblasti," mieni Bánhegyi. Hospodárska kríza sa dotkla aj košickej spoločnosti KOSIT, ktorá sa zaoberá zberom, zhodnocovaním a likvidáciou komunálneho odpadu a pre mesto zabezpečuje aj zimnú a letnú údržbu komunikácií. Ako ďalej uviedol Bánhegyi, kríza sa prejavila hlavne na cenách druhotných surovín, ktoré zaznamenali výrazný pokles.

"Problémy nastali aj v odbyte niektorých druhotných surovín - plasty, fólie. Výrazný pokles je aj v oblasti priemyselných a stavebných odpadov. Ďalším dôsledkom krízy je zhoršovanie platobnej disciplíny odberateľov. Efekt krízy sme pocítili, aj keď menej výrazným spôsobom, v znížení počtu zamestnancov. Ich stav klesol o 15 (3,4 %) oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Týkalo sa to len zo zamestnancov, ktorí mali pracovnú zmluvu na dobu určitú," uviedol Bánhegyi.

Akciová spoločnosť KOSIT dosiahla za rok 2008 hospodársky výsledok po zdanení 494 224 € (14,889 mil. Sk). Valné zhromaždenie rozhodlo o ponechaní zisku na rozvoj spoločnosti. Celkové tržby boli 15,212 mil. € (458 293 000 Sk). Za zber, odvoz a zneškodnenie odpadov pre mesto Košice boli výnosy 9,155 mil. € (275 791 000 Sk) a za čistotu a zimnú údržbu boli výnosy 1,546 mil. € (46 578 000 Sk).   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606