magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Slovenské novinárstvo má veľké jubileum
@ Aktuálne -> Médiá      Jun 26 2009 - 06:42 GMT
Dejiny slovenského novinárstva na východnom Slovensku sa pre neprajné politické a hospodárske pomery nemôžu začínať pred storočiami ako v Londýne. Východné Slovensko bolo chudobným krajom, ktorý výdatne zásoboval USA vlastnou krvou a sústavne viac strácal, ako získaval. Centrom boli bez konkurenciu Košice a nebolo mysliteľné, aby maďarizujúca „dženty“ pripustila k slovu pravé slovenské noviny.

Tak sa stalo, že prvé skutočne slovenské národné noviny - Slovenský východ - začali vychádzať na východnom Slovensku v Košiciach až po vzniku Československej republiky. Bol to pioniersky čin s významom nielen pre mesto, ale celý región od Sobraniec po Poprad. Prvá redakcia prišla s československým vojskom a trvalé prístrešie našla vo vyprázdnenej vojenskej budove na Bačíkovej č. 1. Odtiaľ redigovali Slovenský východ, ktorý sa zapísal do dejín ako prvý slovenský denník v masovom náklade. Takom, o akom Košice dovtedy ani nesnívali. Slovač nevychádza z údivu, aké obrovské premeny priniesla nová Československá republika. Naše pokolenie však žiaľbohu, na to všetko zabudlo. Nikde sa to ani nevyučuje, hoci to vôbec nebola maličkosť ani samozrejmosť.

Aj preto sa nazdávam, že úžasnú cestu slovenského novinárstva na východnom Slovensku si treba primerane uctiť. Napríklad pamätnou tabuľou umiestnenou na stenu budovy v októbri 2009. Peniaze na ňu by sa mohli získať hoci aj verejnou zbierkou.
Štefan Eliáš

Návrh textu na pamätnú tabuľu:

V tejto budove sídlila výkonná redakcia denníka Slovenský východ od roku 1919 do roku 1933. Začala sa tak pionierska cesta prvých slovenských novín regiónu od Sobraniec po Tatry.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606