magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

FIESTA: Oblohu nad Košicami brázdia teplovzdušné koráby
@ Aktuálne -> Rôzne      Jun 11 2009 - 08:35 GMT

KOŠICE 11. júna (SITA) - Premiérovo dnes štartujú balóny v rámci šestnásteho ročníka medzinárodnej balónovej fiesty v širšom centre Košíc z areálu leteckej fakulty TUKE na Rampovej ulici. "Hľadali sme rozmermi prijateľné miesto pre vzlety väčšieho počtu balónov, ktoré by nahradilo ranné štarty z centra mesta z Námestia osloboditeľov, kde sa chodilo pozerať dosť ľudí. Podarilo sa nám dohodnúť s vysokou školou. Toto miesto umožňuje, aby balóny preleteli aj nad centrom mesta a videlo ich čo najviac obyvateľov a návštevníkov. Atraktívne je to aj pre pilotov, ktorí môžu obdivovať pekné historické centrum z vtáčej perspektívy," uviedla dnes ráno riaditeľka fiesty a spoločnosti ADS Ballooning Inga Blichová. Organizátori i osádky balónov dúfajú, že im tento rok bude viac žičiť počasie a uskutočnia všetkých osem plánovaných letov.

Fiesta odštartovala v stredu podvečer z veľkého parkoviska pred obchodným centrom Optima, odkiaľ sa uskutočnia všetky podvečerné lety a kde sa bude v piatok konať hlavný program a divácky atraktívne nočné nafukovanie balónov. Program na pódiu sa začne o štvrtej popoludní a priestor dostanú najmä miestni umelci - kapela Cirkus, Ivo Bič Band, Nocadeň, Laci Strike či vzdušná tanečnica Katka Raševová. Ako informovala riaditeľka Karpatskej nadácie Laura Dittel, súčasťou fiesty bude v piatok Pestré mestečko neziskových organizácií, v ktorom sa predstavia najlepšie projekty mimovládnych organizácií z východného Slovenska.

"Je to ohromný zážitok a ťažko slovami opísať pocit, keď sa nachádzate medzi nebom a zemou a z vtáčej perspektívy vnímate svet. To treba zažiť na vlastnej koži. Je to úplne iný pocit, ako z lietadla, tu máte všetko akoby na dosah a pritom letíte vo výške osemsto metrov. Prekvapilo ma úplne hladké pristátie, bez akýchkoľvek nárazov čo svedčí o veľkom majstrovstve pilota Františka Molčana," prezradil prvoletec Dodi Demeter, ktorý po hladkom pristátí absolvoval aj balonársky krst. František Molčan uviedol, že balónovému lietaniu sa venuje prakticky šestnásť rokov. "Pilotom som však dvanásty rok. Pre mňa je balónové lietanie jediným adrenalínovým koníčkom. S balónom som lietal v rôznych európskych krajinách,“ povedal Molčan.

Košičania už po šestnásty raz majú možnosť v rámci medzinárodnej balónovej fiesty až do nedele pozorovať nad mestom vznášajúce sa teplovzdušné balóny. Ako uviedla Blichová, fiesta je priateľské stretnutie ľudí, ktorých spája spoločný záujem o lietanie teplovzdušnými balónmi. Na podujatí očakávajú štrnásť osádok balónov z Čiech, Maďarska, Slovinska, Holandska a Slovenska. Dodala, že nebude chýbať známy český pilot balóna Radek Vrána, ktorý dosiaľ nechýbal ani raz, či maďarský pilot Gyula Judák. Košická balónová fiesta je zaradená aj do medzinárodného kalendára podujatí balonárov.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk