magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košická ZOO chystá investičné akcie za vyše stotisíc eur
@ Aktuálne -> Rekreačné zóny      Jun 02 2009 - 09:28 GMT

KOŠICE 2. júna (SITA) – Zoologická záhrada (ZOO) v Košiciach plánuje za vyše 105 000 € rekonštrukcie a výstavbu viacerých chovných zariadení, ktorými chce zlepšiť podmienky pre vybrané druhy zvierat. „Chceme zrekonštruovať vonkajšiu časť vivária a exotária za vstupnou bránou do areálu,“ povedal riaditeľ ZOO Štefan Kollár. Zariadenia sú určené pre chov najmenších opíc a exotického vtáctva. „Rekonštrukciou chceme zväčšiť chovný priestor zvierat, keďže zariadenia sú už značne opotrebované a nezodpovedajú už ani chovným podmienkam. Obnovou sa tiež zmení ich celkový vzhľad,“ doplnil Kollár.

Na základe auditu a odporúčania koordinátora z Únie českých a slovenských zoologických záhrad pre chov exotických vtákov upravia chovné zariadenia pre tučniaky. Opravu si vyžiadal aj havarijný stav plechového senníka, ktorý je súčasťou areálu huculských koní. Rozšírenie a rekonštrukcia chovného zariadenia pre surikaty a svište má prispieť k zlepšeniu chovu týchto malých cibetkovitých šeliem, ktorým sa v ZOO veľmi darí. Majú vytvorené dve chovné skupiny, z ktorých jedna sa v priebehu roka rozrástla o osem jedincov. „Tento druh malých cicavcov patrí svojou neposednosťou k veľmi atraktívnym a obľúbeným pre návštevníkov ZOO,“ dodal Kollár. Pre nevyhovujúci technický stav sa rekonštrukcii eur podrobí aj amfiteáter.

K zlepšeniu chovných podmienok zvierat má prispieť výstavba nových areálov. „ZOO Košice je zameraná najmä na chov zvierat euro-ázijského pôvodu. Preto sme naplánovali výstavbu zriadenia pre svine divé, ktoré sú v našich podmienkach najviac rozšírené vo voľnej prírode. Zvieratá budú umiestnené v lese s potokom, priestor má ZOO usporiadaný nájomnou zmluvou,“ povedal riaditeľ. Ïalším druhom z pôvodnej fauny, ktorý ZOO chová, sú vlky, ktoré majú pomerne nevhodné podmienky. Vytvoria im nové chovné priestory, ktoré budú vyhovovať ich etológii. „Budú mať takmer prirodzené podmienky – les, vodu, kroviny, v ktorých tento druh žije. Priestory sú po legislatívnej stránke usporiadané,“ uviedol riaditeľ ZOO. Jednou z priorít vedenia košickej ZOO je výstavba chovného areálu pre jelene. Podľa riaditeľa má areál všetky znaky voľnej prírody.

Služby pre veľkých i malých návštevníkov košickej ZOO má zlepšiť aj naplánovaná výstavba detského ihriska ako aj vybudovanie bufetov.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk