magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Na Košice ako európske hlavné mesto kultúry takmer 100 mil. €
@ Kultúra -> Oznamy      Apr 27 2009 - 15:58 GMT

Ministerstvo kultúry v stredu navrhne vláde financovanie EHMK Košice 2013

(SITA) - Vláda v stredu rozhodne, ako pomôže Košiciam, ktoré Európsky parlament a Rada Európy vybrali spolu s francúzskym Marseille za Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) pre rok 2013. Ministerstvo kultúry (MK SR) navrhuje celkovú podporu 99 miliónov 600 tisíc eur. Tento rok by vláda cez MK SR vyčlenila 166-tis. € (5 mil. Sk), na budúci rok 1,162 mil. € (35 mil. Sk), v roku 2011 to má byť 1,992 mil. € (60 mil. Sk), v roku 2012 a 2013 po 3,320 mil. € (100 mil. Sk).

O Európske hlavné mesto kultúry sa uchádzalo deväť slovenských miest - Banská Bystrica, Bratislava, Dolný Kubín, Košice, Martin, Nitra, Prešov, Trenčín a Trnava. Do finále postúpili Košice, Martin, Nitra a Prešov. Súpermi Marseille v národnom francúzskom kole boli Lyon, Toulouse a Bordeaux.

Košice a Marseille spolupracovali už počas kandidatúry, keď rokovali s marseillským združením umelcov Lieux Public, zameraným na umenie vo verejných priestoroch. Výsledkom je projekt s košickým Divadlom na peróne. Už tento rok sa košickí herci spolu s medzinárodnými účastníkmi projektu Lieux Public zapoja do prezentácie umenia vo verejných priestoroch. Do Košíc by zas mali prísť umelci zo združenia Artonic, ktoré sa venuje experimentálnym performanciám vo verejných priestoroch. Ïalším spoločným projektom je spolupráca s Medzinárodným centrom poézie.

Francúzska vláda ešte nemá jasnú predstavu o spôsobe a sume financovania, ale pre celé Francúzsko je ukážkovým vzorom úspechu Európske hlavné mesto kultúry Lille v roku 2004, uvádza v návrhu pre vládu MK SR. Asociácia Lille na realizáciu projektov z kandidatúry uzavrela zmluvy s ministerstvami kultúry, mládeže, turizmu, vnútra a zahraničných vecí na 13, 7 mil. eur. Investície do projektu tam boli vo výške 73,72 mil. eur.

Projekt Európske hlavné mesto kultúry spustila Európska únia (EÚ) v roku 2007. Od tohto roku sú to vždy dve mestá - jedno zo starej a jedno z novej členskej krajiny. Rok 2009 patrí rakúskemu Linzu a litovskému Vilniusu. Na budúci rok budú tri Európske hlavné mestá kultúry - nemecký Essen, maďarský Pécs (Maďarsko) a turecký Istanbul. V roku 2011 bude titul EHMK patriť fínskemu Turku a estónskemu Talinu, v roku 2012 ním bude slovinský Maribor a portugalský Guimaraes, v roku 2013 slovenské Košice a francúzska Marseille.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk