magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V Košiciach začne 7. ročník medzinárodného festivalu lokálnych televízií : Zlatý žobrák 2001
@ Aktuálne -> Médiá      Apr 10 2002 - 04:41 GMT
Dňa 10. 10. 2001 začne v Dome techniky na Južnej triede už 7. ročník Medzinárodného festivalu lokálnych televízií "Zlatý žobrák 2001". Akcia, ktorá začala skromne, nadobúda na rozmeroch i postavení, aj keď sa každým rokom usporiadatelia obávajú, či tento ročník nebude posledný. Tohto roku do Košíc zavíta cez 140 účastníkov, z čoho bude približne 80 zo zahraničia. Ako vždy, aj teraz pôjde o súťažnú prehliadku toho najlepšieho, na čo sú lokálne televízie hrdé.

V klasickej štruktúre organizácie budú dopoludnia plné premietania dokumentárnych filmov, publicistických a spravodajským príspevkov, ako i zábavných programov a ukážok reklamných spotov. Popoludnia budú venované rôznym prednáškam, pričom ako dominantná je udaná téma - dokument v lokálnych médiach, trendy dokumentárnej publicistiky, ich smerovanie a porovnanie smer východ -západ. Zamerané budú na možnosti, akými televízia ovplyvňuje svoje okolie, najmä v oblasti aktuálneho terorizmu a občianskeho vedomia. V tomto smere bude mať prednášku aj popredný parížsky redaktor Maul Miller.

Organizátormi podujatia sú Nadácia City TV, TV Global, Asociácia lokálnych televízií a Expo Educ. Spoluorganizátormi Mesto Košice, Centrum nezávislej žurnalistiky a Veľvyslanectvo USA. Ako sa zdá, tento festival, i keď už medzinárodne známy, musí zápasiť aj so zákonmi vlastnej krajiny, ktoré nie sú akciám podobného druhu veľmi naklonené. Jeho riaditeľla Eva Děkanvská uviedla: "Kazety s viacerými filmovými príspevkami nám trčia na colnici. Keďže ide o súťažnú prehliadku, nechceme platiť clo, takže odosielatelia udávali symbolické ceny - do 20 dolárov. Aj tak tu máme problémy ich z colnice získať. Dúfam, že to nedopadne ako vlani, keď sme program s premietaním príspevkov museli dávať do poriadku až po začiatku festivalu."

Beztak už získali do rúk asi 60 hodín programov, ktoré si je nutné prezrieť, urobiť "prvé sito" a vybrať na posúdenie súťažnej porote to najlepšie. Samozrejme, býva to obtiažne, pretože nakrúcanie a podanie dokumentov často vychádza zo spoločenskej situácie a mentality tej, ktorej krajiny. Už klasicky sa bohatou nádielkou predstavia Bielorusi, "ktorých tu príde plný autobus". V Bielorusku pôsobí 16 lokálnych televízií a festival Zlatý žobrák je pre nich vhodným miestom na medzinárodnú komunikáciu. Rovnako sa prihlásili účastníci z Maďarska, Poľska, Rumunska, Bosny, Macedónie, Moldavy, Česka a iných krajín.

Donedávna bol Zlatý žobrák jediný festival svojho druhu v Európe. Nedávno sa vo Švajčiarsku konal aj festival Mitil, ktorý bol však orientovaný na lokálne média všeobecne. Košice navštívia aj jeho čelní predstavitelia. Rovnako prídu aj zástupcovia asociácií lokálnych televízií zo Španielska a Holandska, ale aj hostia z Francúzska a USA.

Vlaňajším víťazom festivalu sa stala TV NAŠA za príspevok venovaný výtvarníkovi Helmuthovi Bistikovi. Ako po iné roky, aj teraz bude porote predsedať americký hosť Ed Baumeister, avšak, ako konštatovala Eva Děkanovská, kritéria budú náročnejšie, pretože aj kvalita príspevkov z roka na rok stúpa. V súčasnosti len na Slovensku pôsobí vyše 70 lokálnych televízií.

Aj keď je podujatie venované odborníkom na oblasť médií, jednotlivé príspevky si budú môcť diváci pozrieť v rámci vysielania TV Global už v priebehu festivalu a ďalšie budú na verejné vysielanie zaradené asi dva týždne pred vianocami.

5. 10. 2001
sivo

linky z vlaňajšieho ročníka festivalu:

K prednáške českého publicistu Jiřího X. Doležala zameranej na "DROGY"

Začal Košický žobrák 2000

Skončil 6. Medzinárodný festival mestských a lokálnych televizií "Zlatý žobrák"

domovská linky festivalu: www.festival.sk
Hovorca festivalu Miroslava Hriadeľová a riaditeľka festivalu Eva Děkanovská   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606