magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Školy KSK získali na obnoviteľné zdroje energií vyše 829 000 €
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Mar 24 2009 - 08:55 GMT
(SITA) – Košický samosprávny kraj (KSK) získal 829 847 eur z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a Nórskeho finančného mechanizmu (NFM) na projekt venovaný obnoviteľným zdrojom energie na školách. Ako v odpovedi na otázky agentúry SITA uviedla hovorkyňa KSK Zuzana Bobríková, od marca do decembra sa vďaka tomu bude na piatich stredných školách realizovať projekt na zlepšenie stavu životného prostredia a racionálne využívanie obnoviteľných zdrojov energie. „Jeho cieľom je zníženie prevádzkových nákladov na vykurovanie a zvýšenie úrovne zhodnotenia domácich zdrojov energie. Podstatou projektu je inštalácia technológie na využívanie obnoviteľných zdrojov energie na piatich stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK. Pôjde o solárne a tepelné čerpadlá a zariadenia na využívanie biopaliva,“ povedal vedúci odboru školstva KSK Štefan Kandráč. Projekt sa bude realizovať na Gymnáziu Moldava nad Bodvou, Strednej odbornej škole veterinárnej a Obchodnej akadémii Košice - Barca, Strednej odbornej škole Moldava nad Bodvou, Spojenej škole Sečovce a Strednej odbornej škole Medzev.

Celkové oprávnené náklady projektu sú 834 119 eur. Tvorí ich nenávratný finančný príspevok z Finančného mechanizmu EHP 354 501 eur, Nórskeho finančného mechanizmu 354 500 eur a Štátneho rozpočtu SR 125 118 eur. KSK vytvorí z vlastných zdrojov fond udržateľnosti vo výške dve percentá celkových oprávnených nákladov po dobu desiatich rokov, čo je 166 824 eur v priebehu desiatich rokov.

„Fond udržateľnosti bude slúžiť na údržbu obnoviteľných zdrojov energií zriadených z projektu. Kotolne na biomasu vybudujeme na Gymnáziu Moldava nad Bodvou, SOŠ veterinárnej a OA v Barci, SOŠ Medzev, tepelné čerpadlá získajú SOŠ Moldava nad Bodvou a SŠ Sečovce,“ informovala Bobríková.

Ako Bobríková dodala, finančný mechanizmus EHP a Nórsky finančný mechanizmus projekt schválili 15. marca 2009. Návrh zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku medzi Úradom vlády SR a KSK bude predložený po súhlase zastupiteľstva KSK s vytvorením Fondu udržateľnosti a zaslaní akceptačného listu. O zriadení fondu udržateľnosti projektu budú hlasovať poslanci KSK na aprílovom rokovaní zastupiteľstva.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606