magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Výstavba košickej bioteplárne rok mešká
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Feb 12 2009 - 04:20 GMT
(SITA) – Výstavba bioteplárne v Košiciach za vyše 33,2 milióna eur mešká. "Mesto postupovalo pomaly a dalo nám také ťažké podmienky, že sme museli prerábať dokumentáciu potrebnú pre vydanie stavebného povolenia. Ale už došlo k pozitívnemu posunu. Chceli by sme začať stavať na jeseň tohto roka,“ uviedol Igor Gula, konateľ spoločnosti R GES, ktorá chce zámer realizovať. Doložil, že v máji už bude môcť poskytnúť presnejšie informácie.

Spoločnosť R GES približne v rovnakom termíne začal pripravovať aj výstavbu bioteplárne v Bardejove. „Na rozdiel od Košíc tam už výstavba beží. V máji chceme začať montovať technologické zariadenia a v októbri plánujeme začať skúšobnú prevádzku,“ uviedol na ilustráciu rozdielneho prístupu mesta Gula.

Biotepláreň za vyše 33 mil. eur chce na okraji Košíc vybudovať spoločnosť Cassovia Bio Energy, s.r.o., ktorej jedným zo spoločníkov je prešovská firma R GES, s.r.o. "Pôjde o zariadenie - kogeneračnú jednotku pracujúcu v takmer automatickom režime, aká s takými parametrami na Slovensku zatiaľ neexistuje. Na obsluhu bude stačiť šesť ľudí," uviedol Gula. Moderná kogeneračná jednotka bude spaľovať biomasu - odpadové drevo upravené ako štiepka, bude vyrábať teplo - 27 MW aj elektrinu - 7,7 MW. Ročne zhodnotí približne 85 000 kubických metrov drevnej štiepky. Podľa Gulu kogeneračná jednotka vďaka svojej efektívnosti umožní vyrábať lacnejšie teplo.

"Technológiu a skúšobnú prevádzku budú zabezpečovať naši rakúski partneri, ktorí zaškolia aj obslužný personál," povedal Gula. Ako vyplýva z predloženého zámeru, pri ktorom sa už skončilo posudzovanie vplyvov na životné prostredie, vďaka odlučovačom úroveň vypúšťaných emisií bude hlboko pod stanovenými zákonnými limitmi.

Biotepláreň má stáť na okraji košickej mestskej časti Barca pri letisku. Ako uviedol Gula, zámer nie je v rozpore s územným plánom mesta Košice a mesto vydalo záväzné stanovisko o súlade investície s koncepciou rozvoja mesta v oblasti tepelnej energetiky. Pozemky s rozlohou takmer tri hektáre, na ktorej sa má biotepláreň stavať, vlastní investor.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606