magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Audit odhalil vážne nedostatky v bytovom podniku
@ Aktuálne -> Región      Dec 11 2008 - 11:14 GMT
(SITA) – Audit odhalil vážne nedostatky v Bytovom hospodárstve mesta Krompachy (BHMK), s.r.o. Jeho riaditeľ Július Macula sa ústne vzdal funkcie k 31. januáru 2009 na rokovaní mimoriadneho mestského zastupiteľstva. Pre agentúru SITA to dnes potvrdila primátorka Krompách Iveta Rušinová.

„Viem, že ústne vzdanie sa funkcie nie je právne záväzné, riaditeľ však sľúbil, že to oznámi mestu aj písomne,“ povedala Rušinová. Dodala, že tým sa kauza bytového podniku nekončí a budú sa ňou ďalej zaoberať. „Nebudeme čakať na nového riaditeľa, ale chceme hľadať možné riešenia najväčších nedostatkov, ktoré odhalila v podniku kontrola nezávislého audítora,“ povedala Rušinová. Mesto je zakladateľom a stopercentným vlastníkom BHMK, s.r.o.

Zle vedené účtovníctvo, dlhoročná strata, platobná neschopnosť, prehnané výdavky, neexistujúca zmluva medzi podnikom a mestom o prenájme a správe mestských nehnuteľností sú len špičkou ľadovca nedostatkov, ktoré odhalil audítor a výsledky kontroly hospodárenia za vyše desať rokov existencie podniku prezentoval poslancom na mimoriadnom zasadaní mestského zastupiteľstva. Primátorka vyzvala poslancov, aby poverili dozornú radu konať vo veci odvolania riaditeľa. Poslanci napriek tomu ani teraz nemali vôľu okamžite odvolať riaditeľa napriek tomu, že predseda dozornej rady už na novembrovom zastupiteľstve podal písomný návrh na jeho odvolanie a aj vtedy to zmietli zo stola.

Odstupujúci riaditeľ BHMK nespochybnil audítorskú správu, no argumentoval, že keď v roku 2000 prevzal spoločnosť, mala záväzky 13 miliónov korún (431 521 €). „V súčasnosti má spoločnosť záväzky okolo troch miliónov korún (99 582 €), no vo fonde opráv nie je ani koruna, čo je porušenie zákona. Problémom je, že BHMK má voči svojim klientom pohľadávky za približne 8,8 milióna korún (292 106 €) – ide vlastne o dlhy za nájomnom. Niektoré z týchto pohľadávok sú už nedobytné, no keby sa dôkladne robilo účtovníctvo a následné zákonné kroky, tak by takú výšku nemohli dosiahnuť,“ povedala Rušinová.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk