magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

OÚŽP prerušil konanie o výrube stromov v barčianskom parku
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Nov 11 2008 - 04:22 GMT

(SITA) – Počas konania o výrube stromov v barčianskom parku, kde chce spoločnosť Interhotely Košice postaviť päťhviezdičkový hotel, vyšlo najavo, že investor už má územné rozhodnutie aj stavebné povolenie pre výstavbu. "Podľa nášho názoru bolo však vydané v rozpore so zákonom, lebo treba dodatočne zosúladiť územný plán Barce a mesta. Nám ide o zachovanie stromov, ktorých sa má pre výstavbu hotela na okraji parku vyrúbať niekoľko desiatok. Ešte zvážime, aké ďalšie kroky podnikneme, ale vidíme, že sa postupuje ako v prípade pezinskej skládky odpadu. V krajnom prípade, ak príslušné orgány nepodniknú adekvátne kroky, obrátime sa na medzinárodnú európsku komisiu, ktorá vybrala mesto Košice ako Európske hlavné mesto kultúry 2013, aby sa prišli presvedčiť, ako Košický samosprávny kraj a mesto pristupujú k historickým, kultúrnym a prírodným pamiatkam,“ povedal dnes pre agentúru SITA Štefan Szabó z mimovládnej organizácie Sosna, ktorá spolu s košickými Priateľmi Zeme bojuje za záchranu stromov.

Konanie o výrube niekoľko desiatok stromov v parku v Barci v pondelok na 60 dní pozastavil Obvodný úrad životného prostredia (OÚŽP) Košice po obhliadke na mieste za účasti ochranárov, investora Interhotely Košice, a.s. a ďalších zainteresovaných. Uložil investorovi doplniť ornitologický výskum parku. Samospráva košickej mestskej časti Barca má zosúladiť svoj územný plán zóny s veľkým územným plánom mesta. V mestskom územnom pláne je územie označené ako rozvojové a ráta sa tu s občianskou vybavenosťou, v územnom pláne zóny Barca je uvedené lokalita označená ako zeleň.

Podľa prednostu OÚŽP Petra Petrivaldského ide o administratívne prekážky. "Podľa môjho názoru bude musieť trochu ustúpiť investor a trochu aj ochranári. Máme záujem, aby sa postupovalo citlivo a bolo vyrúbaných čo najmenej stromov,“ povedal Petrivaldský.

Na jednej osmine rozlohy parku, ktorá je podľa Krajského pamiatkového úradu vyňatá z pamiatkovo chránenej lokality parku, má vyrásť za približne 400 miliónov korún (13 277 568 €) päťhviezdičkový hotel. Jeho súčasťou bude aj zrekonštruovaný a pamiatkovo chránený kaštieľ Barczayovcov.

"My sme pripravení zachrániť všetko, čo sa dá. Našim záujmom nie je urobiť z parku holinu. My nechceme park zničiť, ale zachrániť a obnoviť novou výsadbou, na čo máme vyčlenených vyše tri milióny korún (99 582 €),“ uviedol pre agentúru SITA predseda predstavenstva spoločnosti Alexander Varady.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606