magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Podľa RPPK hrozí mnohým poľnohospodárom krach
@ Aktuálne -> Rôzne      Oct 28 2008 - 14:34 GMT
(SITA) – V dôsledku cenovej a odbytovej krízy hrozí krach mnohým poľnohospodárskym prvovýrobcom. K tomuto záveru na základe analýzy súčasného stavu na svojom utorkovom rokovaní dospelo predstavenstvo Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Košiciach (RPPK). Preto prijali vyhlásenie, v ktorom apelujú na vládu, aby sa neodkladne zaoberala riešením situácie na trhu s obilninami a kukuricou a urobila tak maximum pre zmiernenie dôsledkov negatívneho vývoja, ktorý môže vyústiť až do krachu mnohých poľnohospodárskych podnikov nielen na východnom, ale na celom Slovensku, čo by malo negatívne dopady na stabilitu a život slovenského vidieka.

Ako povedal riaditeľ úradu RPPK Košice Ladislav Garay, opatrenia treba urobiť nielen na nadnárodnej, ale aj národnej úrovni, lebo zo strany únie ide len kozmetické úpravy, ktoré navyše boli urobené neskoro. "Neuspokojuje nás zmena intervenčného nákupu hlavne u kukurice so stanovenou kvótou 700 000 ton pre celú EÚ, pričom len na Slovensku sa ukazuje prebytok kukurice až vo výške 350 000 ton," povedal Garay. Zdôraznil, že EÚ, ale aj slovenská vláda by mali zaviesť ochranárske opatrenia na dovoz obilnín z tretích krajín napríklad vo forme ciel, lebo od júla tohto roku doteraz sa len z Ukrajiny do EÚ doviezlo okolo 7,5 milióna ton pšenice, dokonca aj na Slovensko. Dodal, že slovenskí poľnohospodári majú plné sklady. Prebytok je kvantifikovaný na úrovni milión ton. A tak je problém predať potravinársku, nie to ešte kàmnu pšenicu. A ak tak za veľmi nízke ceny, ktoré oproti minulosti klesli o 30 až 50 % ďalej klesajú z mesiaca na mesiac. V tejto súvislosti podčiarkol, že výkupné ceny obilnín na východnom Slovensku sú ešte nižšie ako slovenský priemer, keď cena za tonu kàmneho obilia i kukurice sa pohybuje na úrovni 2300 až 2500 Sk (76,346 - 82,984 €), čo je na úrovni pred rokom 1990. Spokojní nie sú ani s realizačnými výkupnými cenami jatočných ošípaných, hovädzieho dobytka či hydiny, nehovoriac o mlieku, ktorého nákupné ceny sa od začiatku roka sústavne znižujú.

Garay uviedol, že znovu dochádza k otváraniu cenových nožníc s negatívnymi dopadmi na poľnohospodárov, keď ceny vstupov do poľnohospodárskej výroby sústavne rastú a realizačné ceny produktov prvovýroby klesajú, čo má negatívne dopady na poľnohospodárov a celý vidiek. "Slovensko je riadnym členom EÚ. My však máme dojem, že poľnohospodári z krajín európskej pätnástky sú zvýhodnení. My nemáme strach z konkurencie, ale za rovnakých podmienok na podnikanie. Nemali by sme nič ani proti zrušeniu dotácií, keby to urobili všetky krajiny EÚ a my by sme mali možnosť dokázať svoju konkurenčnú schopnosť v otvorenej hospodárskej súťaži," vyhlásil riaditeľ úradu RPPK.

Košická Regionálna poľnohospodárska a potravinárska komora zastupuje približne tisíc subjektov agrosektora.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk