magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V ŠVK služby pre výskumníkov, podnikateľov i verejnosť
@ Aktuálne -> Služby      Oct 13 2008 - 13:53 GMT
(SITA) – Infocentrum, počítačová učebňa a viacúčelová sála, ktoré sú oddnes súčasťou Štátnej vedeckej knižnice Košice (ŠVK), umožnia rozšíriť a skvalitniť služby poskytované nielen študentom a pedagógom, ale aj širokej verejnosti. Štátna vedecká knižnica ich zriadila v zrekonštruovaných priestoroch bývalej väznice na Pribinovej ulici. Výdavky na košický projekt dosiahli spolu s dofinancovaním 17 miliónov korún (564 297 €).

Výsledkom projektu ŠVK je zriadenie Infocentra a strediska vedecko-technických informácií pre región Košického kraja, aby sa rozšírením ponuky poskytovaných služieb z oblasti vedecko-technických informácií a podnikania zvýšila jeho konkurencieschopnosť, skvalitnili a zatraktívnili knižnično-informačné služby pre verejnosť. Navyše voľný prístup k internetu a informačným zdrojom prispeje k rozvoju tvorivého myslenia používateľov. Bohatá ponuka odborných databáz uľahčí prístup návštevníkom, najmä podnikateľom a pracovníkom z výskumnej a výrobnej sféry k špecifickým informáciám, ktoré budú dostupné len v knižniciach zapojených do tohto projektu. Fungujúce infocentrum zároveň urýchli prepojenie a využívanie informácií medzi jednotlivými knižnicami a vedecko-technickými inštitúciami v súvislosti s plnením celoslovenských a regionálnych úloh, ako sú výskumné úlohy, súborný katalóg, budovanie a sprístupňovanie elektronických databáz a informácií na internete. Súčasťou projektu je aj počítačová učebňa, ktorá bude slúžiť na podporu počítačovej komunikačnej gramotnosti a práca v nej má zlepšiť schopnosti používateľov pracovať s informáciami, databázami a multimédiami. Treťou súčasťou projektu je viacúčelová sála na kultúrne, vzdelávacie, prezentačné a spoločenské podujatia, ako sú výstavy, školenia a semináre, besedy, prednášky či iné aktivity.

"Všetky tri súčasti projektu doteraz knižnici veľmi chýbali, preto veríme, že nové priestory s najmodernejším technickým a technologickým zariadením a vybavením budú slúžiť k spokojnosti širokej verejnosti,“ uviedla projektová manažérka ŠVK Štefánia Petercová.

Vytvorenie Strediska vedecko-technických informácií a infocentra pre podnikateľov, kultúrno-vzdelávacia sály a počítačovej učebne v rámci košickej ŠVK bolo výsledkom projektu Vytvorenie siete s informačným prepojením vedeckých, akademických a špeciálnych knižníc vrátane ich modernizácie. Projekt sa realizoval zo štrukturálnych fondov. Garantom projektu bolo Ministerstvo kultúry SR a Slovenská národná knižnica v Martine a zapojilo sa doň 11 slovenských knižníc. Takto sa dosiahne, že v každom kraji na Slovensku bude zriadené infocentrum pre podnikateľov vybavené modernou technikou a bohatou ponukou odborných databáz, čo prispeje k podpore znalostnej ekonomiky každého regiónu Slovenska.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606