magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Kosit chce investovať do svojho rozvoja vyše 400 mil. Sk
@ Aktuálne -> Služby      Sep 29 2008 - 01:59 GMT

(SITA) - Spoločnosť Kosit, a.s. Košice, ktorá sa zaoberá predovšetkým zberom a likvidáciou komunálneho odpadu, pripravuje rozsiahlu investíciu v celkovom objeme 404 miliónov Sk (315 342 €) do rekonštrukcie oboch kotlov spaľovne, výstavby turbíny na výrobu elektrickej energie a zariadenia na čistenie spalín. Pre agentúru SITA to uviedol prezident a predseda predstavenstva spoločnosti Alberto Gerotto. Ako ďalej pokračoval, v súčasnosti prebiehajú potrebné povoľovacie konania. Do apríla budúceho roka by mal byť zrekonštruovaný kotol č. 2. Následne bude zrekonštruovaný kotol č. 1 a začne sa s výstavbou turbíny a zariadenia na čistenie spalín. "Očakávame, že v januári 2010 by sme mali začať výrobu elektriny," povedal Gerotto. Investícia je podľa Gerata finančne krytá úverom z Dexia banky.

Alberto Geroto na piatkovej tlačovej besede informoval aj o zmene akcionárskej štruktúry a personálnych zmenách vo vedení spoločnosti. Novým generálnym riaditeľom sa stal Adelmo Benassi. Ako ďalej uviedol Gerotto, k zmene majetkovej štruktúry došlo po odpredaji podielu spoločnosti HOOCH v prospech spoločnosti 4Italy, čím talianska strana získala majoritný podiel. V súčasnosti 4Italy v podniku Kosit vlastní 61 % akcií, v hodnote 244 mil. Sk (8 099 316 €), kontrolný balík 34 % akcií vlastní mesto Košice v hodnote 136 mil. Sk (4 514 372 €) a ďalšia talianska spoločnosť Simest vlastní päť percent akcií. Podľa slov nového generálneho riaditeľa A. Benassiho, Kosit chce rozšíriť vlastné služby separovaného zberu zvýšením počtu kontajnerov, ale aj počtu zberných dvorov a zhodnocovať odpad nielen separovaním, ale aj energeticky.

"Kosit už teraz energeticky zhodnocuje odpad na teplo v spaľovni a na budúci rok chceme realizovať investíciu do zariadenia nielen na výrobu tepla, ale aj na výrobu elektrickej energie," povedal Benassi. Doložil, že spoločnosť oveľa väčší dôraz bude klásť na zintenzívnenie komunikácie s občanmi, žiakmi škôl, ale aj odbornou verejnosťou. "Našou snahou je priblížiť verejnosti Kosit ako zodpovednú podnikateľskú spoločnosť zameranú najmä na oblasť životného prostredia," dodal.

Spoločnosť Kosit dosiahla za rok 2007 zisk po zdanení v objeme 15,225 mil. Sk (506,4 tis. €), čo je najviac za jeho existenciu. Výnosy spoločnosti dosiahli vyše 458 mil. Sk (15,203 mil. €) a celkové náklady vyše 437 mil. korún (vyše 14,506 mil. €). "Dosahované výkony za prvý polrok naznačujú, že aj tohtoročné celoročné hospodárske výsledky budú na rovnakej úrovni," povedal Gerotto.

Zástupca mesta Jozef Filipko uviedol, že po poslednom zvýšení poplatkov za zber a likvidáciu odpadov, by k ich ďalšiemu zvýšeniu na budúci rok nemalo dôjsť a mesto tak ako doteraz aj v budúcnosti bude zo svojho rozpočtu kryť rozdiel medzi objemom vybraných poplatkov a objemom prostriedkov fakturovaných spoločnosťou Kosit.

Spoločnosť Kosit vznikla v roku 2001 ako spoločný podnik mesta a talianskeho strategického partnera 4Italy, ktorý bol vybraný na základe tendra. V súčasnosti zamestnáva vyše 380 ľudí. Súčasťou firmy sú dve dcérske spoločnosti. Dcérska spoločnosť Kosit servis, s.r.o., so základným imaním 200 tis. Sk (6 639 €), sa zameriava na výstavbu, prevádzkovanie a rekultiváciu skládok. Firma East Paper má základné imanie 9,5 mil. Sk (315 342 €) a Kosit má v nej podiel vo výške 49 percent, zaoberá sa separovaním odpadu a odpredajom vytriedených zložiek, spracovaním papiera a kartónu.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606