magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košická tepláreň začala vykurovaciu sezónu
@ Aktuálne -> Služby      Sep 18 2008 - 11:02 GMT

TASR) - Spoločnosť Tepláreň Košice (TEKO) začala 16. septembra vykurovaciu sezónu 2008/2009. Dodávky tepla spustili na základe žiadosti odberateľov vychádzajúc z podmienok, ktoré určuje vyhláška Ministerstva hospodárstva SR k zákonu o tepelnej energetike, informovali dnes TASR z vedenia spoločnosti.

Ako spresnil obchodný riaditeľ TEKO Juraj Slafkovský, cena tepla schválená Úradom pre reguláciu sieťových odvetví, za ktorú ho TEKO predáva odberateľom, vzrástla od 1. augusta 2008 na výstupe z primárnych rozvodov (85 % odberateľov tepla v Košiciach) o 40 Sk (1,32 eura) za gigajoul (GJ). Ide len o navýšenie variabilnej zložky (palivových nákladov) z 232 Sk (7,7 eura) za GJ na 272 Sk (9,02 eura) za GJ. Cena fixnej zložky ostala nezmenená.

"Dôvodom sú vyššie ceny za dodávku plynu. Celková cena za GJ tepla na výstupe z primárnych rozvodov teda vzrástla z 365 Sk (12,11 eura) za GJ na 405 Sk (13,44 eura) GJ. Aktuálne ceny sú platné do 31. decembra tohto roku", dodal Slafkovský.

Počas prípravy na novú vykurovaciu sezónu realizovali v teplárni bežné opravy hlavných technologických zariadení - parných a horúcovodných kotlov a turbíny TG1. Na turbogenerátore TG2 robia generálnu opravu, ktorej cieľom je zvýšiť spoľahlivosť a hospodárnosť prevádzky.

Výrazné investície pred sezónou nasmerovali košickí teplári do elektrozariadení, kde vymenili zastarané vysokonapäťové a nízkonapäťové vypínače a rekonštruovali ochranu transformátorov.

Na horúcovodnom rozvode vymenili v TEKO poškodené časti rozvodov a časti rozvodov určených diagnostikou. Rekonštruované boli niektoré odovzdávacie stanice tepla. V letnom období sa na systém centrálneho zásobovania teplom napojilo niekoľko nových košických obchodných centier.

Okrem prác zameraných na zvýšenie spoľahlivosti a hospodárnosti zariadení na výrobu a dodávku tepla a elektrickej energie realizuje TEKO investičné akcie s ekologickým zameraním. Ide o projekty zamerané na zachytávanie zaolejovaných vôd transformátorov, revitalizácia brehov Seligovho jazera a stabilizáciu hrádze odkaliska.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606