magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Nová vodná paradigma ĽaV sa zrejme v SR presadí s pomocou EK
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Sep 17 2008 - 11:53 GMT

TASR) - Nová vodná paradigma, založená na zadržiavaní dažďovej vody v území, s ktorou prišla košická mimovládna organizácia (MVO) Ľudia a voda (ĽaV), sa podľa jej predsedu Michala Kravčíka zrejme bude realizovať na Slovensku až rozhodnutím Európskej komisie (EK).

O paradigme diskutovali účastníci medzinárodnej konferencie, ktorú MVO ĽaV zorganizovala 23. augusta v španielskej Zaragoze. Ako uviedol dnes Kravčík na tlačovej konferencii, následne 5. septembra pripravila EK Európsky deň boja proti suchu a nedostatku vody, kde konštatovala to, s čím prišla aj MVO ĽaV. "EK pripravuje Bielu knihu o vode, ktorej základom je vlastne naša vodná paradigma," tvrdí predseda.

Podľa autorov paradigmy je z ekologického hľadiska praktické a nevyhnutné dažďovú vodu zadržiavať v území, aby nasycovala pôdu, dopĺňala zásoby podzemných vôd a vyparovala sa. Táto voda je, ako tvrdia, základom všetkých vôd, základom stability mikroklímy územia a prináša aj ďalšie benefity vrátane potravinovej bezpečnosti.

Podľa Kravčíka doma zatiaľ neboli s celoplošným presadzovaním paradigmy úspešní, lebo "rozhodujú peniaze, aj keď riešenie nie je na investície náročné". Jej priaznivé účinky, ako informoval, sa už ukázali v Košiciach, kde samospráva prijala a realizuje takzvaný Košický vodný protokol. Vo Vysokých Tatrách sa už úspešne experimentálne overuje aj na 83 hektároch vodného lesa.

MVO ĽaV, zameraná na vodný a pôdny manažment krajiny, pôsobí na Slovensku už 15 rokov a získala okrem iných ocenení aj prestížnu medzinárodnú Goldmanovu environmentálnu cenu.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606