magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Na 138,257 milióna Sk vyčíslili škody z povodní v Košickom kraji
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Aug 31 2008 - 11:59 GMT
(TASR) - Na 138,257 milióna Sk (4,58 milióna eur) vyčíslili škody, ktoré v Košickom kraji spôsobili júlové a augustové povodne vyvolané vysokými zrážkami.

Celkové náklady na záchranné práce za obce i jednotlivé zložky dosiahli 15,535 milióna Sk (515.667 eur), informovala Mária Michalcová z Krajského úradu životného prostredia v Košiciach. Spresnila, že Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), Odštepný závod (OZ) Košice, vyčíslil náklady na zabezpečovacie práce v kraji na 13,376 milióna Sk (444.001 eur), pričom povodňové škody na jeho tokoch predstavovali 7,2 milióna Sk (238.996 eur).

Zo šiestich obvodov Košického kraja najviac škôd napáchal vodný živel na Spiši, a to za takmer 99 miliónov Sk (3,28 milióna eur). V okrese Spišská Nová Ves boli postihnuté tri mestá - Gelnica, Krompachy a okresné centrum, ako aj 20 obcí.

Voda z miestnych potokov a tokov v správe SVP zaplavila 140 hektárov pôdy, rodinné domy, garáže, hospodárske budovy, odplavila mosty a lávky, spôsobila výpadky elektriny, plynu, telekomunikačného spojenia a poškodila miestne komunikácie, kanalizáciu a čistiarne odpadových vôd. U takmer 100 fyzických osôb v obvode vyčíslili škody nad 100.000 Sk (3319,39 eura).

Z ďalších obvodov kraja boli najväčšie škody v Košiciach a okolí a v okrese Michalovce a Sobrance.

Zabezpečovacie práce na tokoch sa podľa námestníka OZ SVP Stanislava Dobrotku skončia v priebehu jedného až dvoch týždňov. Ako informoval, sú to len vyslovene nutné zásahy, ktoré sa musia urobiť tesne po povodniach. Nasledovať budú povodňové prehliadky na tokoch a na ich základe určia škody presnejšie. Ďalším krokom bude odstraňovanie škôd v rámci opráv a údržby, alebo budú nasledovať investičné akcie, čo je však dlhodobejší proces.

"Ani v minulom, ani v tomto období, ani v budúcnosti zrejme nebude dostatok finančných prostriedkov na údržbu vodných tokov, respektíve také objemy, ako by bolo potrebné", dodal Dobrotka.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606