magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Viac ako 8 miliónov Sk ivestuje VSE tento rok do ochrany vtáctva
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Aug 22 2008 - 04:48 GMT

(TASR) - Viac ako 8 miliónov Sk (265.551 eur) preinvestuje v tomto roku Východoslovenská energetika, a. s., Košice pri ochrane aviafauny. Z celkových 147 km vedení vysokého napätia na ploche chráneného vtáčieho územia (CHVÚ) Ondavská rovina bolo totiž 103 km potenciálne nebezpečných pre vtáctvo. Na tieto vedenia počas tohto roka namontujú energetici celkom 2168 konzolových chráničiek.

Chráničkami je už opatrených doteraz vyše 60 % stožiarov vysokého napätia. Na zvyšných takmer 40 % stožiarov na území CHVÚ ich namontujú do konca roka 2008, informoval Boris Peško z VSE.

"Projekt ochrany avifauny na Ondavskej rovine je súčasťou dlhodobej snahy VSE o prispôsobovanie vzdušných elektrických vedení požiadavkám na ochranu chránených druhov vtákov," vysvetľuje riaditeľ divízie Sieťové služby Radoslav Haluška. V tejto oblasti už VSE spolupracuje niekoľko rokov so Štátnou ochranou prírody SR a Ochranou dravcov na postupnom vytypovaní lokalít s najväčším rizikom úhynu chránených druhov vtáctva. Tam montujú ochranné prvky prioritne. Ich montáž na všetky vedenia naraz by bola pre VSE finančne aj organizačne nemožná, keďže, ako informoval Haluška, spravujú viac ako 6000 km vzdušných elektrických vedení.

"Ceníme si, že VSE hľadá v posledných rokoch riešenia, ktoré budú zmysluplné a ochránia vzácne druhy vtáctva," hodnotí projekt predseda Ochrany dravcov na Slovensku Jozef Chavko. Projekt je zároveň príspevkom k medzinárodným aktivitám, ktoré financuje Európska komisia pod názvom Live. Venujú sa ochrane dravcov - v minulosti orla kráľovského, tento rok sokola rároha.

CHVÚ Ondavská rovina sa nachádza na území okresov Michalovce a Trebišov. Rozprestiera sa na rozlohe takmer 16 tisíc hektárov. Viac ako tri štvrtiny jej plochy tvorí intenzívne využívaná poľnohospodárska krajina. Jej stepný charakter vyhovuje viacerým druhom vtákov ako orol kráľovský (Aquila heliaca), sokol rároh (Falco cherrug), ďateľ hnedkavý (Dendrocopos syriacus), chriašteľ poľný (Crex crex) či bocian biely (Ciconia ciconia).   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606