magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Povodne poškodili v Košickom kraji už zrekonštruované cesty
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Jul 28 2008 - 07:57 GMT
(TASR) - Povodne v Košickom samosprávnom kraji (KSK) poškodili aj niektoré nedávno zrekonštruované úseky ciest II. a III. triedy, na ktoré regionálna samospráva použila úverové prostriedky z Európskej investičnej banky (EIB).

Škody odborníci zatiaľ odhadujú na desiatky miliónov korún. Do opráv budú musieť v kraji znovu investovať.

Počas povodní, ktoré kulminovali 23. a 24. júla, živel podmyl na viacerých úsekoch telesá ciest, v niektorých prípadoch došlo k zosuvom pôdy a zaplavovaniu komunikácií. Ako informovala dnes Soňa Jakešová z KSK, na podmytých úsekoch v súčasnosti zabezpečuje Správa ciest (SC) KSK spevnenie a ochranu cestného telesa navážaním kameniva.

Vyčíslenie nákladov bude známe až po ústupe zvýšených hladín tokov, kedy predpokladajú ďalšie možné komplikácie zosuvmi pôdy a následnými deštrukciami povrchu vozoviek.

"KSK ani SC KSK nemá vytvorený špeciálny finančný fond pre takéto neočakávané udalosti. Na riešenie najakútnejších stavov s ohľadom na rozsah škôd regionálna samospráva bude hľadať možnosti v rámci svojho rozpočtu. Pri potrebe väčších prostriedkov na sanáciu následkov povodní a záplav na cestách II. a III. triedy budeme žiadať aj o financie zo štátnych, resp. európskych zdrojov", uviedla Jakešová.

Počas povodní museli cestári uzatvoriť napríklad úsek cesty medzi Kysakom a Veľkou Lodinou, ktorý je už prejazdný. Vody Hornádu podmyli na Spiši cesty v Hnilčíku, Novoveskej Hute, Slovinkách, Richnave, Mníšku, Švedlári, Gelnici a Prakovciach. V Hnilčíku, kde došlo k deštrukcii cestného telesa na 800-metrovom úseku, je cesta obmedzená len pre osobnú dopravu, ostatné úseky sú už prejazdné.

V tomto roku KSK plánoval z úverových prostriedkov od EIB rekonštrukcie ciest II. a III. triedy za 411 miliónov Sk (13,64 milióna eur), doposiaľ zrealizoval opravy v hodnote 92 miliónov Sk (3,05 milióna eur). V roku 2007 KSK opravil takmer 150 km ciest za 576 miliónov Sk (19,11 milióna eur). Po záplavách viaceré z opravených ciest budú musieť cestári nanovo rekonštruovať.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606