magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

O mesiac zatvoria Východoslovenské múzeum, čaká ho rekonštrukcia
@ Kultúra -> Oznamy      Jul 28 2008 - 13:20 GMT

(TASR) - Budovu Východoslovenského múzea (VM) v Košiciach čaká po 105 rokoch od jeho otvorenia rozsiahla rekonštrukcia. S jej prvou etapou začne bratislavská firma Eurobuilding presne o mesiac, 28. augusta. Košičania sa so starou budovou rozlúčia prostredníctvom štyroch kultúrnych podujatí.

Rozlúčkový koncert pripravil na 29. júla orchester Musica Iuvenalis, 31. júla zažijú deti Noc v múzeu, 7. augusta sa Košičania rozlúčia s Košickým zlatým pokladom. Deň pred odovzdaním kľúčov stavebníkom, 26. augusta dostanú priestory múzea k dispozícii 13 umelci na 20 hodín.

"Košický zlatý poklad presťahujeme do Slovenského národného múzea, ktoré ho vystaví v Bratislave. Poklad by sa mal do Košíc vrátiť o dva roky," informoval TASR Robert Pollák. Podľa neho múzeum nemá vyhovujúce priestory, výťah, šatňu, priestory na múzeum shop a toto všetko sa prestavbou odčiní. "Zvonku budova svoju podobu nezmení. Vo vnútri pribudne výťah, moderné dvojramenné schodište z respíria a audiovizuálna technika," dodal Pollák.

"Etáp bude určite viac, závisí to od finančných zdrojov. Prvá etapa by mala trvať 15 mesiacov. V priebehu budúceho roka začneme súbežne aj s druhou etapou," informovala TASR vedúca investičného referátu Košického samosprávneho kraja (KSK) Darina Cižmárová.

Prvá etapa by mala priniesť rekonštrukciu doposiaľ nevyužitého podkrovia, kde by mali vzniknúť administratívne a výstavné priestory múzea, bezbariérový prístup výstavbou výťahu a pribudne nové schodisko. Finančné náklady prvej etapy vo výške 50 miliónov Sk (1,659.696 eur) sa budú hradiť z prostriedkov Európskej investičnej banky, KSK prispeje ôsmimi miliónmi Sk (265 551 eur). Druhá etapa bude stáť 75 miliónov Sk (2 489 544 eur), ktoré kraj uvažuje získať z Regionálneho operačného programu.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk