magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Aktivisti nesúhlasia s odstránením takmer 600 stromov v Mestskom parku
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Jul 17 2008 - 05:12 GMT
(TASR) - Predseda Spolku na podporu skrášľovania Košíc Ladislav Rovinský dnes ráno osobne odovzdal primátori mesta Františkovi Knapíkovi výzvu na záchranu Mestského parku (MP). V súvislosti s pripravovanou rekonštrukciou MP bola podľa Rovinského údajne spracovaná štúdia stavu stromov s cieľom park preriediť o takmer 600 stromov.

"Hrozí výrazná redukcia stromov v MP. Takýto prístup je pre nás neprijateľný. Mnohé z týchto stromov považujeme za dôležité. Čiastočne suché stromy predstavujú mimo iné aj veľmi dôležité prostredie pre vývoj a život chránených druhov hmyzu a vtáctva. Aj z tohto dôvodu sa všade vo svete nechávajú v parkoch stáť aj niektoré, dokonca úplne vyschnuté stromy, ktoré majú aj svoju historickú a estetickú funkciu. Park, kde by rástli len 'dokonale zdravé' stromy, by bol v skutočnosti mŕtvy," obhajuje záchranu stromov v MP Rovinský, ktorý nesúhlasí s drastickou rekonštrukciou parku a prihovára sa za otvorenú diskusiu, prístupnú pre odbornú aj laickú verejnosť. Primátora mesta požiadal, aby dal spracovať ďalšie štúdie, minimálne ornitologickú a entomologickú, na základe ktorých by bolo možné kvalifikovane posúdiť oprávnenosť a rozsah navrhovaných úprav.

"Môžem vás ubezpečiť, že k tejto téme bude diskusia, odborná i občianska. V každom prípade dohliadnem na to, aby sa v parku nevytínalo, nelikvidovalo. Plán rekonštrukcie parku zatiaľ predstavuje len jednu alternatívu," reagoval primátor mesta, ktorý prisľúbil posúdenie rekonštrukcie MP viacerým odborníkom. Rovinský upozornil aj na netransparentnosť tohto procesu, o ktorom nie je verejnosť informovaná a verejne sa o nej nediskutuje.

Aktivisti spolku už pred časom oblepili stromy v MP páskami s nápisom "Aj mňa zotnú! auPARK", ktoré boli údajne podľa Rovinského do dvoch hodín odstránené na pokyn mesta. "Vítam iniciatívu, ktorá chce zachovať prírodné prostredie mesta. Parky prechádzajú rekonštrukciou, je potrebné nájsť vhodný spôsob, ako ju zrealizovať. O nejakom pokyne na odstránenie pások zo stromov neviem," uviedol Knapík.

Výzvu spolku na záchranu stromov v MP podporili aj tri občianske združenia z Košíc: Bačovská škola, Spoločnosť priateľov zeme a SOSNA.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606