magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Potravinová banka Slovenska otvorila v Bernátovciach nový sklad
@ Aktuálne -> Región      Jul 08 2008 - 17:17 GMT
(TASR) - Zabezpečiť potraviny pre ľudí v núdzi na východnom Slovensku pomôže nový potravinový sklad, ktorý v Košiciach, časti Bernátovce otvorila dnes Potravinová banka Slovenska.

Sklad bude slúžiť na zhromažďovanie a skladovanie potravín, ktoré budú ďalej prerozdeľované ľuďom, ktorí to najviac potrebujú. Na rekonštrukciu a sprevádzkovanie skladu, ako aj na nákup chladiarenskej dodávky poskytla grant spoločnosť Kraft Foods z medzinárodného komunitného programu v sume 1,628.000 Sk (53.823,51 eura). Potravinová banka na Slovensku vznikla v októbri 2005 taktiež vďaka podpornému grantu spoločnosti Kraft Foods pomoci sociálne slabším.

"Boj proti hladu je jednou z globálnych priorít našej spoločnosti v oblasti darcovstva. S potravinovými bankami v rôznych krajinách máme pozitívne skúsenosti už desiatky rokov. Sú jedným z projektov, ktoré sa zameriavajú na kritické potreby ľudí, sú zmysluplné, účelné a majú dlhodobý efekt. Práve preto sme radi, že potravinová banka aj vďaka našej podpore funguje už aj na Slovensku a že dnes môžeme slávnostne otvoriť jej nový potravinový sklad pre východoslovenský región," uviedla Jitka Plchová zo spoločnosti Kraft Foods.

Z medzinárodného programu Kraft Cares sa poskytlo na rekonštrukciu skladových priestorov 821.400 Sk (27.156,41 eura) a na chladiarenskú dodávku na rozvoz potravinových zásob 806.600 Sk (26.667,10 eura).

Potravinová banka Slovenska si pre svoj nový potravinový sklad nevybrala Košice náhodne. Región východného Slovenska je jedným z najviac chudobou zasiahnutých regiónov v celej Európskej únii. Sklad sa nachádza v časti Bernátovce a jeho priestory poskytlo za symbolickú 1 Sk mesto Košice.
„Na východnom Slovensku existuje veľa domácností, ktorým chýbajú základné potraviny. V našom regióne zároveň pôsobí množstvo mimovládnych organizácií, skupín a dobrovoľníkov, ktorých činnosť podstatne znižuje rast chudoby v lokálnych problematických regiónoch, avšak ani oni často nemajú dosť zdrojov pre pomoc týmto ľuďom. Sme radi, že aspoň poskytnutím priestoru skladu vieme podať pomocnú ruku prospešnej veci," uviedol primátor Košíc František Knapík.
Sklad bude poskytovať potravinovú pomoc nielen pre východné Slovensko, ale bude slúžiť aj organizáciám z celého Slovenska. Otvorenie skladu ďalej umožní zníženie celkových nákladov na prevoz potravín v regióne a dobrovoľnícke organizácie môžu vďaka nemu sprostredkovať priamu potravinovú pomoc pre približne 23.000 ľudí.
„V sklade budeme zhromažďovať potraviny od potravinárskych firiem, predajných reťazcov, z poľnohospodárskych prebytkov, nadprodukcie potravinárskeho priemyslu, verejnosti a pod. Pôjde, samozrejme, o použiteľné a zdravotne neškodné potraviny, ktoré budeme prostredníctvom partnerov - neziskových, humanitárnych či charitatívnych organizácii ďalej poskytovať ľuďom v núdzi," spresnil predseda Potravinovej banky Slovenska Marko Urdzik.

Potravinová banka Slovenska v súčasnosti spolupracuje s viac ako 100 organizáciami, ako sú napríklad domovy dôchodcov, detské domovy, rímskokatolícka, gréckokatolícka, pravoslávna charita či rôzne mimovládne organizácie poskytujúce sociálne služby. Jej sklad v Lipanoch v tomto roku zatiaľ uskladnil a distribuoval takmer 16.000 kg potravín.

Potravinové banky dnes existujú po celom svete. Ich cieľom je zadarmo zhromažďovať potraviny, skladovať ich a prideľovať humanitárnym alebo charitatívnym organizáciám, ktoré poskytujú potravinovú pomoc ľuďom v núdzi. Prvá potravinová banka vznikla v roku 1967 v Amerike s cieľom čeliť nárastu chudoby a súčasne bojovať proti plytvaniu potravinami. V roku 1984 niekoľko francúzskych charitatívnych organizácií založilo prvú Potravinovú banku v Paríži. Následne vznikali aj v ďalších európskych krajinách a dnes sú potravinové banky združené v Európskej federácii potravinových bánk.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk