magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Hlavnú cenu festivalu Zlatý žobrák 2008 získala rumunská TV Etalon
@ Aktuálne -> Médiá      Jun 22 2008 - 11:14 GMT
(TASR) - Snímka Humoreska z dielne rumunskej TV Etalon získala Hlavnú cenu - sošku Zlatého žobráka na rovnomennom, už 14. ročníku medzinárodného festivalu lokálnych televízií, ktorý sa skončil dnes v Košiciach.

Víťazný film festivalu je nevšedným portrétom 94-ročnej Márie, ktorá sa celý život držala morálnych zásad a odrazu sa ocitla v slepej uličke.

V tomto ročníku ojedinelého festivalu v Európe pribudla cena Zlatého žobráka pre produkčnú spoločnosť, ktorú za film Žiť a spievať získala slovenská ASKA za zachytenie nádeje dvojice slepých súrodencov Františka a Martiny Ďuďovcov, ktorí hľadajú krásu života v speve.

Zlatého žobráka pre mladého tvorcu po prvý raz odovzdali Slovenke Kataríne Kočálkovej. Jej dokument Moja teta Timrava hovorí o slovenskej kultúrnej osobnosti európskeho rozmeru očami jej dosiaľ žijúcej 93-ročnej netere a dokumentuje, že národná povaha Slovákov sa nemení.

Ako informovali ďalej z organizačného štábu festivalu, cena primátora Košíc putuje do Holandska lokálnej OOGTV za snímku Benovo mesto.

Za citlivé priblíženie dvoch veteránov nedávnej bratovražednej balkánskej vojny, ktorí sa vtedy navzájom zranili a dnes spolu chodia na ryby, získala cenu Združenia srbských novinárov Metamorfóza z produkcie ATV Banja Luka v Bosne - Hercegovine.

Srbská RTV Vojvodina dostala cenu Microsoftu za Zrnko mojej nádeje.

Na Slovensku ostáva cena Rady pre vysielanie a retransmisiu pre TV Hlohovec za Dve lásky Janka Bielika.

Medzinárodná porota, ktorej tradične predsedal Ed Baumeister z USA, udelila aj šesť čestných uznaní pre chorvátskych, slovenských, bieloruského a rumunského tvorcu.

Do finálovej prehliadky 14. ročníka Medzinárodného festivalu lokálnych televízií Zlatých žobrák 2008, rozloženej do štyroch festivalových dní, sa dostalo takmer 70 filmov z produkcie 42 staníc a produkčných spoločností.

Tvorcovia a mediálni odborníci z celej Európy, Austrálie a USA diskutovali aj o mediálnej gramotnosti európskych televízií, slobode médií a kvalite investigatívnej žurnalistiky. Konal sa workshop o úlohe lokálnych televízií vo veľkých kultúrnych projektoch miest, akým je Európske hlavné mesto kultúry 2013. Skúsenosti si vymenili slovenské a francúzske kandidujúce mestá.

Organizátorom festivalu je už tradične košická Nadácia City TV NAŠA.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606