magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Potok Hromovec na Zamagurí upravujú na storočnú vodu
@ Aktuálne -> Región      Jun 20 2008 - 20:19 GMT
(TASR) - Približne 9,4 milióna Sk zo štátneho rozpočtu (310.000 eur) preinvestoval vlani pri realizácii protipovodňových opatrení na východnom Slovensku košický Odštepný závod Slovenského vodohospodárskeho podniku (OZ SVP). Finančným objemom vyše 17,9 milióna Sk (593.000 eur) je najväčšou tohtoročnou protipovodňovou investíciou úprava potoka Hromovec v Hromoši v okrese Stará ¼ubovňa, ktorý vodohospodári a stavbári upravujú na takzvanú storočnú vodu.

Ako informovali z vedenia OZ SVP, stavba sa začala vlani a dokončiť by ju mali v tomto roku. Problémom v Hromoši je nutnosť odstraňovať mostíky spájajúce štátnu cestu s jednotlivými domami, pretože nemajú požadovanú prietokovú kapacitu.

V plnom prúde je v súčasnosti aj rekonštrukcia pravobrežnej hrádze Laborca v Koškovciach v okrese Humenné. V hornej časti obce postavili v minulosti ochrannú hrádzu, ktorú rieka už viac ráz preliala a Koškovce zasiahli povodne. Hrádzu preto zvýšia o jeden meter, aby vyhovovala aktuálnym hydrologickým pomerom. Tento rok tam preinvestujú 8,6 milióna Sk (284.000 eur).

Ïalších 8,5 milióna Sk (280.000 eur) preinvestuje OZ SVP v Šarišských Sokolovciach v okrese Sabinov. Tamojší Veľký potok má v dolnej časti obce malú kapacitu a erozívnou činnosťou ohrozuje stabilitu brehov. Po úpravách bude mať väčšiu prietokovú plochu a dno a brehy potoka spevnia.

V druhej polovici roka 2008 ráta košický OZ SVP s rekonštrukciou Nižnoklátovského potoka v Nižnom Klatove v okrese Košice - okolie. Upravia ho od cestného mosta na križovatke Myslava – Hýľov v smere proti prúdu v dåžke 340 metrov a v hornej časti obce vybudujú prehrádzku. Tá bude zachytávať sedimenty, ktoré pri povodňových prietokoch voda strháva z polí a v dolných častiach ich ukladá do prietokového profilu a zmenšuje ho. Dôkazom je silne zanesený prietokový profil mosta, ktorý bude v rámci tejto investície prečistený. Tento rok plánujú preinvestovať na stavbe vyše 7,7 milióna Sk (256.000 eur).

Na Východoslovenskej nížine čaká na rekonštrukciu polder pri obci Borša v okrese Trebišov, kde Boršanský potok ústí v obci do rieky Bodrog. V čase vysokých vodných stavov to nie je možné, preto v minulosti pri pravobrežnej hrádzi Bodrogu vybudovali suchú nádrž – polder. Ten má viacero objektov kapacitne nevyhovujúcich najmä preto, že aj tu sa prehodnotili hydrologické údaje. V rámci rekonštrukcie sa vybudujú ďalšie pomocné objekty, ktoré si vyžiadalo prevádzkovanie a skúsenosti počas doterajšej činnosti poldra. Podľa vodohospodárov veľmi dôležité je vybudovanie podobjektov na prenosné umiestnenie čerpadiel počas povodne na pravom brehu Boršanského potoka, kde dochádza k zatápaniu rodinných domov a ihriska vnútornými vodami, ktoré doteraz nemali kde odtiecť. Predpokladaná investícia v Borši je približne 22 miliónov Sk (726.000 eur). Rozdelili ju do dvoch rokov, pričom tohto roka sa plánuje preinvestovať okolo 10 miliónov Sk (330.000 eur).

"Realizácia týchto stavieb je závislá od aktívneho prístupu starostov obcí a spolupôsobenia občanov v prípravnom období kvôli majetkovoprávnemu vysporiadaniu a podpísaniu zmlúv na trvalý a dočasný záber ich pozemkov zabratých počas výstavby. Tieto zmluvy sú základným predpokladom získania stavebného povolenia," uviedol pre TASR námestník riaditeľa OZ VSP Stanislav Dobrotka

Stavby sú financované zo štátneho rozpočtu a dodávateľsky ich zabezpečujú príslušné správy povodí vlastnými kapacitami.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk