magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Nonstop čítanie bude na Slovensku len vo Verejnej knižnici J. Bocatia.
@ Kultúra -> Literatúra      May 26 2008 - 13:33 GMT
Jedenásty ročník medzinárodného Nonstop čítania sa začne na Slovensku dramatizáciou rozprávky O psíkovi a mačičke v podaní študentov košického gymnázia na Trebišovskej ulici. Čítať bude i primátor mesta, poslanci a herci. Podujatie vyhlasuje Jazzová sekcia a tradične sa uskutoční v Prahe, Košiciach, Kyjeve a v Miškolci. Ústrednou témou tohtoročného čítania sú bratia Čapkovci.

"Verejná knižnica Jána Bocatia na Hviezdoslavovej ulici v Košiciach sa k tomuto medzinárodnému podujatiu pripája ako jediná na Slovensku už po piaty raz. Čitatelia z radov širokej verejnosti si budú môcť pre svoje 15-minútové čítanie zvoliť úryvok z diel bratov Čapkovcov alebo iného obľúbeného autora, prípadne prezentovať vlastnú tvorbu. Čítať sa bude nonstop 24 hodín," informovala TASR riaditeľka Verejnej knižnice Jána Bocatia (VKJB) Klára Kernerová. Obsadené sú už všetky aj nočné termíny.
Paralelne s nonstop čítaním sa v knižnici uskutoční prednáška a prezentácie pre deti a mládež o živote a diele bratov Čapkovcov, pri príležitosti 70. výročia úmrtia Karla Čapka, jednej z najvýznamnejších osobností československej kultúrnej histórie.
Nonstop čítanie z Košíc sa bude prenášať na stránke www.radiohortus.cz do celého sveta od pondelka 26. mája od 12.00 h do utorka 27. mája do 12.00 h. "Každý účastník čítania bude odfotografovaný, dostane odznak a neskôr spoločný plagát," dodala Kernerová, podľa ktorej chce VKJB vzdať poctu významným českým osobnostiam a zároveň upriamiť pozornosť verejnosti na čítanie. "Zároveň sa pripája k snahám slovenských čapkológov propagovať život a dielo bratov Čapkovcov na Slovensku. V Trenčianskych Tepliciach sa každoročne udeľuje Cena Karla Čapka. Získal ju napr. Jozef Kroner, Ladislav Chudík či Magda Vášáryová. Akcia sa koná pod záštitou primátora mesta Košice Františka Knapíka a je podporným podujatím kandidatúry mesta Košíc na titul Európske hlavné mesto kultúry 2013.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk