magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Projekt zneškodnenia PCB je podľa ochranárov ohrozený.
@ Aktuálne -> Životné prostredie      May 06 2008 - 05:41 GMT
Greenpeace a Priatelia Zeme upozorňujú, že realizácia projektu zneškodnenia nebezpečných PCB látok ekologickou nespaľovacou technológiou je ohrozená nečinnosťou Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. Rezort argumentuje, že podpísanie dohody o zneškodnení PCB látok je závislé od súhlasu súkromného sektora, ktorý zatiaľ nevyhodnotil ekonomickú stránku projektu.

"Príprava projektu trvá viac ako päť rokov a konkrétne riešenie problému PCB je kvôli administratívnym prieťahom a nedostatku politickej vôle v nedohľadne," povedala Kateřina Věntusová, koordinátorka toxickej kampane Greenpeace.
Projekt, na ktorý už v roku 2003 získalo Slovensko 10 miliónov dolárov z Globálneho environmentálneho fondu a ktorý sa začal realizovať v roku 2006, je znovu ohrozený. "Dodávateľ technológie je pritom vybraný a zmluvne dohodnutý už od začiatku tohto roka. Zdá sa, že MŽP SR sa po rokoch sľubov a deklarácií o pripravenosti podieľať sa na realizácii nespaľovacej technológie PCB látok opäť rozhoduje, či vôbec ísť touto cestou," uvádza Věntusová.
"Pripravovaný projekt nespaľovacej technológie na likvidáciu PCB je prínosom, ale MŽP musí riešiť problematiku likvidácie PCB komplexne, čo tento projekt nezohľadňuje v plnej miere. Preto rezort v súčasnosti analyzuje možnosti aplikácie rôznych postupov zneškodňovania tejto vážnej environmentálnej záťaže," uvádza v stanovisku MŽP hovorca Peter Višváder. Podpísanie dohody, ktorou MŽP zastreší tento projekt, je podľa hovorcu podmienené súhlasom zo strany súkromného sektora. "Ten doteraz nedospel k jednoznačnému stanovisku, pretože nemá dostatok informácií, na základe ktorých by mohol vyhodnotiť ekonomickú stránku projektu. Zo strany rezortu nedochádza k žiadnym prieťahom," skonštatoval Višváder.
Ekológovia varujú. "Ak by sa existujúci projekt nepodarilo realizovať, Slovensko nestihne termín likvidácie PCB látok stanovený Štokholmským dohovorom na rok 2010 a šanca likvidácie týchto látok a dekontaminácie územia sa odsunie do nejasnej budúcnosti," uviedla Věntusová.
Výroba PCB látok sa na území SR realizovala v rokoch 1959 – 1984 v podniku Chemko Strážske, ktorý spolu s okolím patrí medzi najviac kontaminované oblasti PCB na svete.
"Výsledky 10-ročného výskumu sú alarmujúce. U väčšiny vyšetrovaných detí boli zistené poruchy sluchu, poškodenie zubnej skloviny a poruchy správania a sústredenia. U dospelých sa zistilo závažne vyššie riziko poškodenia štítnej žľazy, vzniku diabetu a imunitných porúch. PCB boli zistené už v materskom mlieku, čím sa dostávajú do tela novorodencov. Hlavnou cestou vstupu PCB do organizmu sú najmä potraviny s vysokým obsahom tuku, akými sú maslo, mlieko, vajíčka, syry, mäso, ryby, ale aj vzduch znečistený emisiami PCB a kontaminovaný materiál po styku s pokožkou," dodala Katarína Vrábľová, koordinátorka toxickej kampane Priatelia Zeme.

zdroj: TASR   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606