magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Slovensko má dve zatiaľ nevyužívané ložiská uránovej rudy.
@ Aktuálne -> Životné prostredie      May 06 2008 - 03:53 GMT
Dve, zatiaľ nevyužívané ložiská uránovej rudy, obe na východnom Slovensku, sú v bilanciách nerastných surovín SR. Pri Novoveskej Hute v okrese Spišská Nová Ves je podľa komisie pre klasifikáciu zásob pod zemou 3,8 milióna ton rudy s 0,09-% obsahom uránu, čo predstavuje 3605 ton čistého uránu. Prognózy na tomto ložisku sa blížia až k 12 miliónom ton. Na ložisku robia geologický prieskum, ktorý by mal prognózy potvrdiť. Ak sa tak stane, mohlo by byť toto ložisko pre energetiku veľmi zaujímavé.

V druhom ložisku - Košice I, lokalita zvaná Kurišková, je evidovaných a schválených komisiou pre klasifikáciu zásob 1,4 milióna ton rudy s 0,47-% obsahom uránu, čo predstavuje 6500 ton čistého uránu v kategórii predpokladaných zásob. Na základe doterajšieho dvojročného geologického prieskumu určili odborníci operatívne zásoby na 5,1 milióna ton s množstvom čistého uránu 14.400 ton. Podľa www.world-nuclear.org Slovenská republika bude potrebovať na tento rok 313 ton uránu.
"Z geologických bilancií teda vyplýva, že zásoby uránu na Slovensku by postačovali na niekoľko desiatok rokov, pričom prieskum stále nie je ukončený. Ešte niekoľko rokov potrvá, kým kompetentné úrady rozhodnú o ťažbe," uviedol pre TASR Boris Bartalský, konateľ prieskumných spoločností Kremnica Gold a Ludovika Holding.
Podľa Bartalského v súčasnosti v podstate všetky oblasti, v ktorých vystupujú geologické jednotky s potenciálnym výskytom uránovej mineralizácie, sú pokryté prieskumami územia, ktoré určilo Ministerstvo životného prostredia SR.
Tento geologický prieskum je väčšinou financovaný zo zahraničných zdrojov, nakoľko SR po roku 1989 obmedzila ba až zastavila financovanie geologického prieskumu zo štátneho rozpočtu, ako to bolo v minulosti, pripomenul Bartalský. Financovanie vyhľadávacieho geologického prieskumu totiž predstavuje nielen finančne veľké zaťaženie, ale je tu veľké riziko, či investované prostriedky nájdu v budúcnosti ekonomické zhodnotenie. Takže väčšinou zahraničné spoločnosti skúmajú a hľadajú nové ložiská nerastných surovín, ktorých vlastníkom je SR. Pokiaľ sa nové ložiská nájdu, komisia pre klasifikáciu zásob schváli zásoby, tie sa dostanú do evidencie a následne, ak sú ekonomicky využiteľné a je o využitie ložiska záujem, tak až po náročnom povoľovacom procese môže dôjsť k ťažbe.
Najintenzívnejší vyhľadávací geologický prieskum na Slovensku realizujú dcérske spoločnosti kanadskej firmy Tournigan, a to Ludovika Holding a Kremnica Gold, ktoré v roku 2007 investovali 200 miliónov Sk (6,2 milióna eur), čo je vyššia suma, ako bolo schválené v štátnom rozpočte na ložiskový prieskum.
V lokalite Košice I bolo odvŕtaných za ostatné dva roky bezmála 20.300 metrov vrtov, čiže niekoľkonásobné viac, ako bolo odvŕtané z prostriedkov zo štátneho rozpočtu do roku 1992, keď pre nedostatok financií štát projekt ukončil, dodal Bartalský.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606