magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košická hudobná jar ponúka v 53. ročníku atraktívny program.
@ Kultúra -> Oznamy      Apr 24 2008 - 08:53 GMT

Štátna filharmónia Košice (ŠFK) prináša v 53. ročníku Košickej hudobnej jari (KHJ) pre záujemcov pútavý program. Otvárací koncert medzinárodného hudobného festivalu bude venovaný storočnici Eugena Suchoňa a jeho dielu Žalm zeme podkarpatskej a Koncertu pre klavír a orchester č. 1 Es dur z pera Franza Liszta v podaní ŠFK, Slovenského filharmonického zboru, ruského klaviristu Sergeja Kudriakova a slovenského tenoristu Michala Lehotského. Festival sa začne 30. apríla a vyvrcholí 29. mája.

Po úspešnej minuloročnej premiére multimediálneho koncertu v tomto ročníku uvedie ŠFK ďalšiu videoprojekciu v sprievode hudby. "Počas koncertu sa v koncertnej sále bude premietať film, ktorý ŠFK pripravila v spolupráci s grafikmi. V tomto roku to bude dielo Ottorina Respighiho Chrámové okná. Je to silná pôsobivá hudba z prelomu 19. a 20. storočia," povedala TASR dramaturgička ŠFK Mária Kornucíková.

V programe KHJ je pripravený aj workshop venovaný hre na zobcovú flautu. "Po dva dni, 16. a 17. mája od 9. do 16. hodiny bude prebiehať interpretačný kurz pod vedením odborníkov z tejto oblasti. Kurz je venovaný súhrnnému pohľadu na zobcovú flautu v období baroka. Nezáleží na hudobnom vzdelaní. Kurz je otvorený nielen odborníkom, ale i širokej laickej verejnosti," uviedla Kornucíková.

Lákadlom KHJ je tradične aj literárno-hudobný večer. "Naše pozvanie prijala prvá dáma slovenskej činohry Emília Vašáryová, ktorá spolu s klaviristou Elenou Letňanovou uvedú program Chopin v hudbe a v listoch. Zaznejú ukážky z listovej korešpondencie Chopina. Okrem iného zaznejú aj jeho posledné slová pred smrťou, či korešpondencia majstra a jeho životnej partnerky. Čítanie je prepojené s jeho klavírnou tvorbou, ktorá bude logicky nadväzovať na jednotlivé úryvky listov," popísala netradičný projekt dramaturgička ŠFK.

zdroj: TASR   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk