magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V Steel aréne sa predstaví monumentálna opera Carmen.
@ Kultúra -> Oznamy      Apr 17 2008 - 14:24 GMT
V košickej Steel aréne sa 24. apríla predstaví výpravné, monumentálne prevedenie najpopulárnejšej opery na svete Carmen.

"Steel aréna v Košiciach je jediný priestor na Slovensku, ktorý spåňa všetky technické požiadavky, kladené producentom na realizáciu takéhoto predstavenia, preto pôjde o jediné vystúpenie na Slovensku," informoval TASR organizátor podujatia Róbert Probstner zo spoločnosti Hi-Reklama.

Diváci sa môžu tešiť na 150-členný umelecký súbor, klasický orchester, výpravné kostýmy, veľkoplošnú projekciu s plochou 300 m2, výpravu, ktorú preváža sedem kamiónov.
Európske turné monumentálnej opery odštartoval po mimoriadnom úspechu v zámorí producent Franz Abraham v decembri 2007. "Pri tvorbe projektu Carmen vychádzal zo skúseností s monumentálnym prevedením operiet Nabucco, Aida či predstavením Carmina Burana. Opere Aida tlieskalo napríklad aj vypredané publikum v ostravskej ČEZ aréne," dodal Probstner.
Za 133 rokov od svojej premiéry sa Carmen zapísala do dejín ako najhranejšia opera a jej árie nabité temperamentom doslova zľudoveli. Výpravné, monumentálne prevedenie najpopulárnejšej opery na svete prilákalo do športových hál už desaťtisíce divákov, zďaleka nie iba z radov skalných fanúšikov tohto žánru.
Námetom Bizetovej Carmen sa stal príbeh španielskeho vojaka Dona Josého a andalúzskej Cigánky Carmen, ako ho vo svojej novele zachytil francúzsky spisovateľ Prosper Mérimée. Carmen - to je strhujúco realistická hudobná dráma o túžbe, vášni, pomste a smrti. Pre Dona Josého sa stane osudným nerovný zväzok s krásnou a nespútanou Cigánkou, kvôli ktorej obetoval všetko, čo mal a čo mu bolo sväté, a predsa si nedokázal udržať jej vrtkavú priazeň.

zdroj: TASR   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk