magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Obchodné centrum Cassovia na štartovnej čiare
@ Aktuálne -> Služby      Apr 10 2002 - 04:13 GMT
Sieť hypermarketov a supermarketov v Košiciach postupne naberá na objeme. Čo sa týka veľkosti, novootvorené centrum Cassovia, ich všetky prevyšuje minimálne plochou a počtom obchodov. Na výsledky úspešnosti si ešte bude potrebné počkať.
Štartovná hodina H dostala svoj presný termín na 22. 8, 2001 o 8,00 ráno. Inak bude mať Cassovia svoj presný čas otvorenia denne od 9,00 do 21,00. Týka sa to aj štátnych sviatkov. Centrum stojí na Alejovej ulici.

Deň pred otvorením pozvali vedúce osobnosti tohto centra novinárov na tlačovú besedu. Skôr ako uvedieme základné informácie, je potrebné zdôrazniť, že obchodné centrum Cassovia a internetové stránky www.cassovia.sk nemajú nič spoločné. Ide o dve samostatné spoločnosti s úplným rozdielom v činnosti a bez akéhokoľvek prepojenia. Spoločný je len názov, ktorý vychádza z historického pomenovania mesta Košice.

Od položenia základného kameňa po otvorenie Cassovie prešlo približne desať mesiacov. Nové obchodné centrum vzniklo na základe spolupráce spoločností Campenon Bernard - Vinci, slovenského investora Manta Group, s.r.o. a Carrefour Slovakia, s.r.o.

Z celkovej plochy centra (30 000 štvorcových metrov) najväčšiu časť zaberá nákupné centrum Carrefour - takmer 13 000 štvorcových metrov. Objem dodávok dosiahol takmer 1 miliardu Sk, pričom slovenskí dodávatelia tvorili približne 90 percent. Výstavba centra vytvorila pracovné možnosti pre asi 700 ľudí.

Z pozadia marketingového prieskumu je vhodné uviesť, že poloha pri Železníkoch je maximálne vyhovujúca. Približne 60 tisíc ľudí dosiahne Cassoviu do 10 minút jazdy autom, asi 250 tisíc obyvateľov od 11 do 20 minút jazdy autom a asi 400 tisíc obyvateľov od 21 do 30 minút jazdy autom.

Okrem spomínaného hypermarketu sa v obchodnom centre nachádza aj priestor pre cca 50 obchodov. Nie všetky obchody sú však doposiaľ obsadené. Ich výber bol daný aj pokrytím základných potrieb obyvateľstva a tak sa napríklad ešte hľadá kaderník, ktorý by si tam chcel zriadiť salón. Už teraz tu však nájdete kancelársku a výpočtovú techniku, ako aj elektroniku vo veľkej predajni DATART, taktiež operátorské strediská mobilných telefónov Globtel a Eurotel, z módy značkové predajne Levi´s, Exxe, Oncle Sam, KenveloPaul, Gallus, Beneton, Big star, Chicco a ďalšie. Nájdete tu aj Pizériu, čínsku reštauráciu, Café Latino i austrálsku reštauráciu. Okrem toho sa tu nachádzajú predajne obuvi, čistiareň (do 90 minút hotové), obuv, oprava obuvi, fotoateliér a podobne.

Koncern Carrefour prevádzkuje svoje obchody viac ako 40 rokov, je najväčší distribútor v Európe a druhý na svete. Má takmer 800 hypermarketov v 28 krajinách sveta. Ich košický hypermarket je tretí na Slovensku. Má viac ako 50 tisíc položiek tovaru, časť tovaru je za diskontné ceny. Carrefour Slovensko zamestnáva asi 2000 ľudí, prevádzku obchodu zabezpečuje 450 zamestnancov.

Ako uviedol spolumajiteľ a investor Manta Group Karol Forgáč, spoločnosť Vinci, ktorá sa zaslúžila i o výstavbu Cassovie, pracuje vo vyše 100 krajinách sveta s obratom 17 miliárd Euro. Postavili napríklad bratislavské hotely Danube, Forum, v Prahe hotel Four Season, v Hanoi hotel Hiltom, štadión Stade de France vo Francúzsku, metro v Káhire a v Aténach. Kapitál na košickú Cassoviu získali z francúzskych bánk. Podľa riaditeľa Jean - Luc Masseta pre Carrefour Česko a Slovensko - investície do Carreforu v Košiciach, čo je necelá miliarda, išli z prostriedkov Carrefour Slovakia a Carrefour USA: Ako uviedol "Carrefour uprednostňuje miestnych dodávateľov formou dlhodobých zmlúv."

Otázku aké budú mať zamestnanci Cassovie platy, jej riaditeľ Georger Richoux zodpovedal iba približne. Budú rovnaké ako v Bratislave, pričom minimálna mzda bude 10 700 Sk. Pekári, mäsiari a pracovníci s predošlými skúsenosťami sa budú pohybovať okolo 12 500 až 14 000 Sk.

Ešte pred otvorením pre verejnosť prítomní predstavitelia obchodného centra previedli novinárov jeho priestormi. Porovnávajúc s inými hypermarketami ide naozaj o najväčšie priestory, úspech ostáva už len v pozícii ponúkaných cien tovaru. Človek, ktorý sa tu vyberie na nákup, nebude mať problémy stráviť tu niekoľko hodín. Parkovať možno na parkovisku s 1200 miestami, ktoré je po celý čas snímané bezpečnostnými kamerami. Ak by došlo s vykradnutiu, alebo odcudzeniu auta, je možné prehrať si záznam. Rodičia môžu deti nechať v malom deckom centre. Tam bude o ne postarané, k dispozícii budú rôzne hry, pričom dieťa i rodič dostanú vysáčku s rovnakým číslom.

(21. 08. 2001)
Slavomír Szabó   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606