magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Spoločnosť priateľov Zeme organizuje odborný seminár o kompostovaní
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Oct 16 2002 - 06:53 GMT
(Spoločnosť priateľov Zeme - tlačová správa) Poskytnúť podrobné, praktické informácie o spôsoboch a systémoch kompostovania a zriaďovania kompostární. Pomôcť mestám a obciam v SR výrazne zvýšiť mieru kompostovania organických zložiek TKO je cieľom odborného seminára s názvom “KOMPOSTOVACÍ SEMINÁR”, ktorý sa uskutoční 30. – 31. októbra 2002 v rekreačnej oblasti Duchonka (v blízkosti Topolčian).

V rámci celoslovenskej Kompostovacej kampane ho organizuje mimovládna environmentálna organizácia Spoločnosť priateľov Zeme (SPZ). Kompostovaciu kampaň realizuje SPZ už tretí rok a jej hlavným cieľom je rozšírenie kompostovania biologických odpadov na čo najväčšie územie Slovenska.
Prednášateľmi na tomto dvojdňovom seminári budú odborní pracovníci z Výskumného ústavu rastlinnej výroby v Prahe, Ministerstva životného prostredia SR, mimovládnych organizácii z Čiech a Slovenska a svojimi praktickými skúsenostťami sa s kolegami podelí aj starosta Turne nad Bodvou, ktorá v tomto roku získala cenu ministra ŽP za príkladnú starostlivoť o životné prostredie v obci.
V prípade, že by ste mali záujem nadviazať spoluprácu so Spoločnosťou priateľov Zeme v oblasti riešenia odpadovej problematiky vo vašej obci / vašom meste alebo by ste sa chceli zúčastniť spomínaného seminára kontaktujte SPZ (pošt. adresa je P.O. BOX H – 39, 040 01 Košice, tel./fax.: 055/6771677, e-mail: spz@changenet.sk.).

Vážení žurnalisti vopred vám veľmi krásne ďakujeme za priestor, ktorý venujete propagácii tohoto dôležitého odborného podujatia vo vašom médiu.
V prípade záujmu o viac informácii nás prosím kontaktujte na adrese:

Spoločnosť priateľov Zeme
pošt. adresa: P.O.BOX H-39, 040 01 Košice
kanc. Alžbetina 53, Košice, tel./fax: 055 / 677 1 677
e-mail: spz@changenet.sk,

v Košiciach 15.10.2002

Základné informácie o kompostovaní

Kompostovaním organických zložiek (bioodpadu) môžeme docieliť značné zníženie množstva tuhých komunálnych odpadov (TKO) určených na zneškodňovanie. Bioodpad tvorí podľa prieskumov 30 – 45 % podiel komunálnych odpadov. Napriek značným ekologickým a ekonomickým prínosom sa zber bioodpadu a kompostovanie, až na malé výnimky, v súčasnosti na Slovensku takmer nerealizuje. Veľký podiel organických zložiek končí na skládkach, kde zvyšuje ich reaktívnosť a zhoršuje dopad na životné prostredie. Pre potrebu ochrany životného prostredia pred negatívami odpadov a šetrenia peňazí miest a obcí za zneškodňovanie odpadov je dôležité rozvíjať systémy zberu bioodpadu z TKO s jeho následným kompostovaním.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606