magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Muž s Kinoaparátom & Marián Čekovský band + special guest Henry Tóth
@ Kultúra -> Oznamy      Feb 29 2008 - 16:50 GMT
V priestoroch bývalých kasárenských skladov na Kukučínovej ulici v Košiciach sa v piatok 29.2. o 19:00 uskutoční premietanie experimentálneho, nemého ruského filmu Muž s kinoaparátom z roku 1929 režiséra Dziga Vertova. Toto premietanie bude doprevádzané živou hudobnou kulisou Mariána Čekovského jeho skupiny a ich špeciálneho hosťa Henryho Tótha.

Podujatie Kinofonik, teda spojenie starej, nemej filmovej klasiky a hudobnej improvizácie je už Košičanom známe. Vo svojej histórii už predstavilo také filmy, ako Krížnik Potemkin, Upír Nosferatu či Intolerancia. Prvý krát po viac ako dvojročnej prestávke sa Kinofonik predstaví mimo klasickej kinosály a to v priestoroch opustených kasárenských skladov. Tento priestor je v súčasnej dobe v správe centra súčasných umení IC Culture Train a projekt vzniká v spolupráci s kandidatúrou Košíc na titul Európske Hlavné Mesto Kultúry 2013.

Dziga Vertov režisér filmu Muž s kinoaparátom je považovaný za génia filmového rozprávania a zakladateľa modernej dokumentaristiky. Dobová reklama o filme hlásala: „Autentický film, ktorý zhrňuje skúsenosť z filmovania viditeľných javov bez pomoci titulkov, bez pomoci scenára, bez pomoci divadla. Tento experiment usiluje o vytvorenie skutočne medzinárodného filmového jazyka na základe jeho úplného oddelenia od jazyka divadla a literatúry.“ Vertov sám charakterizoval film takto : “Muž s kinoaparátom je dizertácia na tému Stopercentný filmový jazyk.“ Jeho film sa stal naozaj slávnym a doposiaľ oslovuje tvorcov aj divákov. Hrdinami tohto filmu sú bežný obyvatelia veľkých ruských miest, ktorí sú zachytení pri svojich najvšednejších činnostiach.

O hudobný doprovod k tomuto filmu sa už pokúsilo mnoho muzikantov. Medzi najznámejšie patria verzie od Geira Jensena (aka Biosphere), alebo britských The Cinematic Orchestra. Túto nevšednú výzvu prijal aj Marián Čekovský, ktorý si na doplnenie okrem svojej skupiny zavolal aj gitarového mága Henryho Tótha. Po filmovej projekcii sa večer bude naďalej niesť v znamení audiovizuálnej zábavy o ktorú sa postarajú Vj Laska a Dj Saganita. Vstupné je 80 Sk a začiatok o 19:00.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk