magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košická firma Fe-Markt doteraz zhodnotila približne 5 500 starých áut
@ Aktuálne -> Rôzne      Feb 07 2008 - 14:06 GMT
(TASR) - Približne 5 500 starých vozidiel z územia východného Slovenska spracovala a zhodnotila od roku 2004 vo svojej prevádzke v Turni nad Bodvou košická spoločnosť Fe-Markt.
Len vlani to bolo takmer 2 270 starých áut, najmä škodoviek typového označenia 120, 100 a 105, ale aj novších havarovaných automobilov. Celková hmotnosť týchto áut bola 3 900 ton. Ako dnes uviedla pre TASR riaditeľka spoločnosti Mária Bendíková, Fe-Markt mohol začať pracovať ako autorizovaný spracovateľ starých áut podľa noriem Európskej únie (EÚ) aj vďaka dotácii z Recyklačného fondu (RF) vo výške približne 3,9 milióna Sk.

Bendíková spresnila, že spracovanie a zhodnocovanie tohto druhu nebezpečného odpadu sa zásadne zlepšilo najmä po januári 2006, keď nadobudla platnosť nová legislatívy. Na jej základe sa môžu starým autám venovať len v autorizovaných firmách. Staré auto už na policajnom dopravnom inšpektoráte odhlásia majiteľovi len v prípade, ak ho odovzdá autorizovanej zberni. Podľa Bendíkovej auto môže majiteľ doviezť sám alebo mu ho prepraví firma, pričom získava finančnú protihodnotu.
Pri spracovaní starých a havarovaných vozidiel vytvorili v spoločnosti Fe-Markt 11 pracovných miest. Zamestnanci najprv vozidlo zbavia prevádzkových náplní, čiže "vysušia", následne demontujú, otestujú a vyčlenia funkčné časti na ďalšie použitie. Oleje, plasty a kovový odpad putujú na ďalšie energetické či metalurgické zhodnotenie alebo sa recyklujú v iných výrobkoch. Napríklad plasty a molitan budú v tomto roku dodávať do spoločnosti Krastplat v Terchovej, oleje putujú do spoločnosti Konzeko v Markušovciach. Tá získala z RF na kúpu cisterien a zhodnocovanie odpadových olejov 13,9 milióna Sk.
V rámci Košického kraja pôsobia okrem spoločnosti Fe-Markt, ktorá je svojím zameraním najstaršia a najväčšia, aj ďalší spracovatelia starých vozidiel ako košický Pop-Car-Servis, michalovský RADES a Kov-NZPÚ v Novosade. Podľa informácií Recyklačného fondu autorizovaných spracovateľov podporujú okrem dotácií aj paušálnym príspevkom 1 000 Sk za každé spracované vozidlo.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk