magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Banský úrad zastavil konanie o dobývací priestor na uránovú rudu.
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Feb 04 2008 - 03:49 GMT
(TASR) - Obvodný banský úrad (ObBÚ) v Košiciach zastavil konanie o určenie dobývacieho priestoru uránovej rudy v lokalite Jahodná - Kurišková pri Košiciach. V novembri 2005 oň požiadala Kremnica Gold, a.s., ktorá na Jahodnej robí geologický prieskum.

Žiadateľ v určenej lehote k 31. decembru 2007 nedoplnil svoje podanie o výsledky posudzovania vplyvov na životné prostredie a prerokovanie všetkých stretov záujmov s ostatnými orgánmi a organizáciami, uviedol pre TASR k príčinám poverený predseda ObBÚ Ivan Krajník. Spoločnosť Kremnica Gold zdôvodnila nedodanie podkladov neukončeným geologickým prieskumom ložiska, dodal Krajník.
Nové výsledky geologického prieskumu preukázali, že ložisko prekrýva väčšiu plochu ako je uvedené v pôvodnej žiadosti o dobývací priestor, informoval riaditeľ Kremnica Gold Boris Bartalský. Spresnil, že nový výpočet zásob zatiaľ nebol vykonaný a predložený na schválenie. Spoločnosť Ludovika Holding, spol. s r.o., na ktorú medzitým prieskumné územie právoplatne previedli, pokračuje v geologickom ložiskovom prieskume a na základe novely Banského zákona má prednostné právo na určenie dobývacieho priestoru. "O nový dobývací priestor požiadame, keď dokončíme prieskum a štát schváli nové zásoby a rozšíri chránené ložiskové územie", povedal Bartalský.
Určenie dobývacieho priestoru je prvým predpokladom na to, aby záujemca získal povolenie na banskú činnosť, čiže ťažbu uránovej rudy. Spoločnosť Kremnica Gold, ktorá je dcérskou spoločnosťou kanadskej "matky" Turnigan, už uspela pri získavaní dobývacieho priestoru Novoveská Huta v okrese Spišská Nová Ves a prieskumného územia pri Spišskom Štvrtku, Spišskom Štiavniku, Švábovciach a Kluknave na Spiši. Nie je však jediná, ktorá má plány na ťažbu slovenského uránu. Takéto ambície má aj austrálska spoločnosť Crown Energy, či spoločnosti Ultra Uranium, Central European Metals a Koral. Ministerstvo životného prostredia SR povolilo aj prieskum ďalších ložísk na strednom a východnom Slovensku - napríklad pri Kluknave, Kálnici - Selci a Kálnici - Hôrke, Selciach, Dobšinej, Chrasti nad Hornádom, Zemplíne, či Vikartovciach a posudzuje ďalšie návrhy.
Proti možnej ťažbe uránovej rudy sa už vyjadrili samosprávy miest a regiónov a protestnú kampaň robia aj ochranárske organizácie. Podľa Barbory Fedorkovej z Greenpeace Slovensko petíciu proti prípadnej ťažbe už podpísalo doteraz 53 000 občanov Slovenska. Podľa občianskych iniciatív Greenpeace a Sosna ťažba uránu v lokalitách, kde MŽP SR povolilo prieskum, by ohrozila životné prostredie, zdravie ľudí a v neposlednom rade ekonomický rozvoj lokality. Ako uviedla Fedorková, miesta plánovanej ťažby sú totiž príliš blízko ľudských obydlí, zdrojov pitnej vody, chránených území a turistických centier. Určenie dobývacieho priestoru je často v priamom rozpore aj s územnými plánmi a rozvojovými zámermi obcí, dodala.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606