magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Závod V.O.D.S. na spracovanie starých pneumatík naplnil kapacitu
@ Aktuálne -> Región      Jan 23 2008 - 09:07 GMT
(TASR) - Na plnú ročnú kapacitu už pracuje závod košickej akciovej spoločnosti V.0.D.S. na spracovanie opotrebovaných pneumatík v Priemyselnom parku v Kechneci, kde za vlaňajší rok spracovali 15 000 ton starých pneumatík. Závod pracuje spoľahlivo už druhý rok a spoločnosť V.O.D.S. ho vybudovala s dotáciou 81 miliónov Sk od Recyklačného fondu (RF) a prostriedkov zo štrukturálnych fondov EÚ.

"Vyrobili sme vlani zo spracovaných pneumatík 9 000 ton gumového granulátu, približne 25 000 m2 gumových rohoží pre bezpečné detské ihriská a vybudovali sme 10 špeciálnych multifunkčných športovísk na báze gumového povrchu", informoval dnes na tlačovej konferencii po exkurzii v závode obchodný riaditeľ Divízie Pneumatiky a guma V.O.D.S. Peter Švigár. Informoval, že pripravujú aj inováciu výrobného programu, zameranú na zapracovanie gumového granulátu do asfaltu na vozovky.

RF schválil v rokoch 2005 – 2007 pre V.O.D.S. dotácie v sume celkovo 81 miliónov Sk, čím podporil najmä projekt Komplexný systém nakladania s opotrebovanými pneumatikami. V rámci neho V.O.D.S. nielen zabezpečuje materiálové zhodnotenie a využívanie odpadu ako druhotnej suroviny, ale aj zabezpečuje zber, triedenie, prepravu, úpravu a vrátenie odpadu do výrobného cyklu, s cieľom šetriť tak primárne suroviny. Za túto sumu RF zaviazal firmu spracovať počnúc rokom 2007 do roku 2011 minimálne 15 000 t opotrebovaných pneumatík ročne a zapracovať do roku 2011 postupne 5 000 t gumenej a textilnej drviny ročne do výrobkov. V spracovaní opotrebovaných pneumatík to napríklad predstavuje 60-% podiel z cieľa, ktorý stanovuje Program odpadového hospodárstva SR.

Na Slovensku je podľa predsedu Správnej rady RF Juraja Dlhopolčeka v súčasnosti zabezpečené materiálové zhodnocovanie opotrebovaných pneumatík v dostatočnej miere so spracovateľskými kapacitami na 44 000 ton ročne, pričom V.O.D.S. je lídrom v tomto spracovateľskom segmente.

"Umožnilo nám to, aby sme už v roku 2006 naplnili všetky ciele Programu odpadového hospodárstva SR na roky 2006 - 2010. Recyklačné kapacity umožnia spracovať všetky pneumatiky, takže teraz sa budeme orientovať iba na podporu zberu a zvozu opotrebovaných starých pneumatík", uviedol pre TASR Dlhopolček.

RF sa podľa Dlhopolčeka finančne podieľal na vybudovaní všetkých recyklačných kapacít na zhodnotenie opotrebovaných pneumatík na Slovensku. Za šesť rokov činnosti fond podporil rozšírenie separovaného zberu a materiálové zhodnotenie tejto komodity sumou vyše 200 miliónov Sk, čím prispel k tomu, že podiel spracovaných opotrebovaných pneumatík sa za 6 rokov zvýšil na viac ako päťnásobok. Kým v roku 2001 sa spracovalo 3 100 t opotrebovaných pneumatík, v roku 2006 to bolo už 14 700 t a v roku 2007 to bolo približne 16 500 ton.

"Do roku 2010 chceme zvýšiť podiel vyzbieraných a spracovaných starých pneumatík minimálne na 70 % ich výskytu, z terajších približne 63 %. Dlhodobým cieľom je až úroveň 98% ", dodal predseda Správnej rady RF.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk