magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Horolezectvo:Tres Pedros sa chystajú na Annapurnu, Slovák Hámor po tretí raz.
@ Aktuálne -> Šport      Jan 22 2008 - 09:12 GMT
(TASR) - Olympijský rok 2008 bude veľmi náročný aj pre jedného z najlepších slovenských horolezcov všetkých čias, 43-ročného Petra Hámora. V polovici marca zamieri najskôr do Nepálu a od začiatku júna zhruba do polovice augusta to bude Pakistan.

"Postupne začnem náš program. Náš znamená spoločný program s Piotrom Morawskim a Piotrom Pustelnikom. Po roku 2006 sa Pustelnik rozhodol vrátiť do Himalájí a ukončiť svoju Korunu Himalájí alebo výstupy všetkých 14 osemtisícoviek pokusom o Annapurnu. Tento pokus bude už jeho štvrtý, my s Morawskim sme tam boli dvakrát, teraz pôjdeme po tretí raz. Pustelnik by bol najradšej, keby svoj projekt mohol ukončiť výstupom na Annapurnu. To je náš hlavný program. Predtým sa chceme aklimatizovať, rozchodiť alebo rozliezť na nádhernom kopci Ama Dablav. Leží v centrálnych Himalájach v oblasti Mount Everestu, mnohí ho nazývajú Matternhornom Himalájí, lebo naozaj ten tvar je excelentný a výstupové cesty nie sú jednoduché a technicky náročné. Takže chceme si tam dobre zaliezť a trošku sa pripraviť na Annapurnu. Plánujeme výstup Gabarovou cestou, takou Gabarovou ostrohou. Vyliezli ju v 80-tych rokoch Jindro Martiš a Jozef Vežerka. My chceme tento výstup vyskúšať alpským štýlom," prezrádza Peter Hámor.

V prvej polovici mája sa Tres Pedros, ako hovoria trojici troch Petrov, sústredí na hlavnú časť svojho projektu v Pakistane. "Po krátkej prestávke sa presúvame do Karakoramu, kde máme dva veľké ciele. Sú to projekty, ktoré sa zhruba pred 10 rokmi snažil realizovať poľský horolezec Wojtek Kurtika. Je to hrebeň alebo čistý traverz Gašerbrumu, v našom prípade I., II. a III., čiže v tomto smere pôjdeme a cez II. a III. zostúpime späť. Keď sa to podarí tak sa presunieme pod Broad Peak. Je to blízky sused Gašerbrumov a chceme urobiť kompletný traverz na juh. Ak sa to podarí v auguste by sme už mohli byť doma. Z pohľadu svetového horolezectva výškového je náš projekt jeden z najzložitejších, najťažších a najnáročnejších," dodal Peter Hámor.

Okrem času myslel aj z finančného hľadiska, lebo zahŕňa veľa presunov, vrátane poplatkov , ktorých ako tvrdí "bude požehnane", ale po fyzickej stránke sa cíti veľmi dobre.

Alpinista a inštruktor horolezectva Peter Hámor sa po piatich rokoch lezenia venuje od roku 1986 horolezectvu. Je prvým a jediným Slovákom, ktorý dosiahol Korunu Zeme, teda zliezol najvyššie vrcholy všetkých kontinentov. Na svojom konte má 5 osemtisícoviek vrátane Mount Everestu, ktorý zdolal práve pred 10 rokmi v deň siedmych narodenín syna Petra. Najviac sa však hrdí práve výstupmi na Annapurnu (8091 m) v rokoch 2004 a 2006. Na Mount Everest by chcel vystúpiť opäť v budúcom roku.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606