magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Trebišov: Občania mesta nesúhlasia s výstavbou tepelnej elektrárne
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Jan 22 2008 - 00:24 GMT
(TASR) - Približne 600 občanov Trebišova prišlo dnes večer na verejné zhromaždenie do Mestského kultúrneho strediska, aby vyjadrili nesúhlas so zámerom investorov postaviť v blízkosti centra mesta novú tepelnú elektráreň.

Podľa zástupcov občianskeho združenia Trebišov nahlas by takáto investícia poškodila životné prostredie a zdravie niekoľkých generácií miestneho obyvateľstva.

Ako informoval hovorca Mestského úradu Rastislav Petrovič, prítomní odmietli návrh, aby sa konalo v tejto súvislosti miestne referendum.

Zástupcovia mesta priblížili doterajší vývoj v kauze, pričom definitívne stanovisko záujme Mestské zastupiteľstvo na rokovaní koncom týždňa.

Hovorca investora - Československej energetickej spoločnosti (ČES), a.s. Košice, Tomáš Gyurscek pre TASR uviedol, že súhlasné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky ako relevantného orgánu potvrdilo výsledky odborných štúdií, ktoré boli vypracované k správe o hodnotení navrhovanej činnosti – výstavby a prevádzky tohto nového energetického zdroja v Trebišove. Podľa ČES prevádzka nového energetického zdroja v Trebišove nebude mať negatívny dopad na životné prostredie zemplínskeho regiónu a ani na historickú tokajskú oblasť na slovenskej a maďarskej strane.

Ako však uviedol hovorca Ministerstva životného prostredia SR Peter Višváder, rezort v rámci posudzovania vplyvov tejto stavby na životné prostredie (podľa zákona EIA) síce vydal kladné stanovisko k budovaniu elektrárne, toto stanovisko však nie je konečné a neznamená, že stavba sa už môže realizovať.

"Stanovisko má len odporúčací charakter a je jedným z viacerých podkladov, ktoré bude povoľovací orgán brať do úvahy pri vydávaní konečného stanoviska. V tomto prípade je takýmto orgánom stavebný úrad mesta Trebišov. Stanovisko ministerstva ho pri rozhodovaní v nijakom prípade neobmedzuje", zdôraznil Višváder.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606