magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

KSK sa zapojil do cezhraničného projektu na zakladanie klastrov.
@ Aktuálne -> Región      Jan 21 2008 - 16:45 GMT
(TASR) - Sumou 5,5 milióna Sk spolufinancujú európske spoločenstvá cezhraničný projekt Clust -net, zameraný na zakladanie klastrov v oblasti priemyslu a služieb. Realizuje ho Košický samosprávny kraj (KSK) spolu s Banskobystrickým samosprávnym krajom a 2 susediacimi maďarskými župami - Boršodsko-abovsko-zemplínskou a Novohradskou.

Pilotný projekt v rámci Slovenska s cieľom zvýšiť konkurencieschopnosť a inovatívnosť v regióne začal v apríli 2006 a skončí v apríli tohto roku. Ako uviedol dnes pre TASR vedúci odboru regionálneho rozvoja KSK Peter apák, cieľovou skupinou projektu sú predovšetkým malé a stredné podniky, výskumné, vývojové a vzdelávacie organizácie a podniky služieb, ktoré by mali spájať svoj potenciál a využívať spoločne jeho synergický efekt.
Z analýz spracovaných v rámci projektu vyplynulo, že na území kraja nie je v súčasnosti inštitucionalizovaný žiadny klaster. Podľa apáka najvhodnejšie podmienky na vznik klastrov sú v kraji v sektore strojárskom a hutníckom, drevospracujúcom a nábytkárskom a hlavne v segmente informačné technológie. "Očakávame, že po naštartovaní iniciatív sa klastre stanú plne funkčne v rozpätí troch a ž piatich rokov", povedal apák. Významnú úlohu pritom budú zohrávať popri firmách univerzity v kraji, pracoviská SAV, samospráva, ale aj stredné školy. Dobrým predpokladom pre vznik IT klastra v KSK je už založené košické združenie IT Valey. Do projektu iniciatívne vstúpila košická Technická univerzita a ďalšie inštitúcie.
V rámci projektu Clust - net sa konalo dnes v Košiciach školenie takzvaných facilitátorov, ktorí budú pomáhať pri rozbehu prvých klastrov.
Podľa apáka sú najefektívnejšie spojenia približne 10 subjektov, ktoré nie sú od seba príliš vzdialené, aby mohli efektívne komunikovať a spolupracovať v inováciách, prieskume trhu, obchodných misiách, výstavách a podobne.
Klastre sú miestne koncentrácie vzájomne prepojených firiem a inštitúcií v konkrétnom odbore. Zahrňujú skupinu previazaných priemyslových odvetví a ďalších subjektov dôležitých pre hospodársku súťaž. Dlhodobo už efektívne fungujú v USA a krajinách západnej Európy a v stredoeurópskom priestore hlavne v Slovinsku, ale aj Česku, Poľsku a Maďarsku.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk